Havarijní pojištění je ochrana vašeho vozidla před jakýmkoli poškozením v případě dopravní nehody. Pokud nehodu zaviníte, pak povinné ručení zajistí veškeré náhrady poškozenému, zatímco havarijní pojištění pokryje škody na vašem vozidle. Jestliže nemáte na vozidlo zajištěné havarijní pojištění, je kdykoli možné pojištění sjednat dodatečně.

Aspekty ovlivňující havarijní pojištění

 • Výše zvolené spoluúčasti – když jsem seděla v pojišťovně a domlouvala si havarijní pojištění, velice důležitou součástí byla také výše spoluúčasti, která rozhoduje cenu pojištění. Spoluúčast je uváděna v procentech a každý klient si ji volí libovolně. Čím větší bych si nastavila spoluúčast, tím bych měla pojistku ročně levnější. V případě nehody bych ale dané procento musela zaplatit. Spoluúčast se většinou pohybuje od 1 -20 %.
 • Způsob využití vozidla – když se mě zaměstnankyně pojišťovny zeptala, jakým způsobem vozidlo využívám, odpověď byla jednoduchá – běžný způsob využití. Žádná taxi služba apod., takže žádné zbytečné placení navíc.
 • Stáří vozidla – samozřejmě také rozhoduje stáří vozidla. Pro sjednání pojištění byla také velice důležitá cena vozidla. Na takovou výši mi sjednali i havarijní pojištění. Čím je vozidlo novější, je jeho pořizovací cena vyšší, a tím bude vyšší i cena havarijního pojištění. Cena havarijního pojištění se pohybuje okolo 2 – 5 % ceny vašeho vozidla. V mém případě se nejednalo o zcela nové auto, ale také o žádné 20let staré vozidlo, takže se pojištění jistě hodí. Byla jsem také informována, že při zavinění dopravní nehoda mi bude hrazena oprava pouze v aktuální hodnotě vozidla. Pojistila jsem si tedy vůz na 200 tis., což byla i jeho pořizovací cena. Pokud však způsobím třeba za 2 roky nehodu, nebude mi vyplacena tato částka, ale třeba pouhých 160 tis., protože cena vozu jde dolů.
 • Rozsah pojištění – čím více věcí si připojistíte, tím bude vaše pojistka dražší.
 • Značka vozidla – značka hraje také velice roli. Pokud máte prestižnější auto, pak náhradní díly budou dražší. Stejně tak součástí havarijního pojištění máte pojištění proti krádeži. Pojišťovny mají přehled o vozech, které jsou kradené nejvíce. Tyto vozy poté mají pojistku dražší.

havarijní pojistka: jak ji zařídit?

Rizika krytá havarijním pojištěním

 • havárie – nejčastějším důvodem pro založení havarijního pojištění je autonehoda
 • živel – jakékoli poškození nebo úplné zničení vozidla proti živelné pohromě
 • odcizení – pojištění proti krádeži vozidla
 • vandalismus – pojištění proti úmyslnému poškození jinou osobou

Doplňková pojištění – nepovinná

 • pojištění skel – záleží zda chcete pojistit všechna skla nebo pouze čelní sklo proti kamínkům
 • pojištění zavazadel
 • asistenční služba
 • úrazové pojištění
 • pojištění proti spoluúčasti – dnes již některé pojišťovny nabízí pojištění proti placení spoluúčasti v případě zavinění dopravní nehody.

Jak získat levné havarijní pojištění

 • Kontrola aktuální ceny vozu – jak již bylo zmíněno, cena vozu postupně klesá. Proto si každý rok zjistěte cenu vašeho vozu a zajděte do pojišťovny, kde snížíte cenu vozu a následně tedy i roční cenu pojistky. Po roce to nejsou žádné závratné částky, ale každá koruna dobrá.
 • Bonusy – na povinném ručení mám vyježděné nějaké bonusy, byla pro mě velice dobrá zpráva, když mi zaměstnankyně sdělila, že tyto bonusy se dají převádět i na havarijní pojištění. Sjednané pojištění šlo zase s cenou dolů.
 • Sjednání online – ne každému vyhovuje sedět v pojišťovnách a vybavovat se s personálem, který nemusí být ani tak příjemný, jak se na první pohled zná. Jistě je také možnost si veškeré pojištění zajistit online. Učinit tak můžete i při zakládání havarijního pojištění. Cena bude také nižší. Když si pojištění zařizujete online, musíte poté také doložit aktuální fotografie vozidla, aby pojišťovna v případě nehody věděla, co je nově poškozené a co ne.
 • Zabezpečení vozidla – i když to může znít trošku otřepaně, úroveň vašeho zabezpečení bude taktéž rozhodovat o ceně pojištění. Máte-li dobré zabezpečení, bude pro zloděje složitější se do vozidla dostat. Pro pojišťovnu vůz nebude tak riskantní a získáte slevu.
 • Způsob platby – čím více splátek, tím bude pojištění dražší. Když zaplatíte jednou ročně celou částku, pojišťovna tak získá více peněz najednou a poskytuje pojištění za příznivější cenu.
 • Sjednání pojištění dohromady – sjednat samozřejmě můžete havarijní pojištění současně s povinným ručením. Na jednu smlouvu tak můžete dostat slevu.
 • Pojištění sjednané na jinou osobu – pokud si sjednáte pojištění na jinou osobu, která má vyježděných více bonusů a zároveň není rizikový řidič, cena bude opět nižší.
 • Nemusíte si sjednávat všechna rizika – rizika krytá havarijním pojištěním nejste povinni si sjednávat najednou. Můžete si jednotlivá rizika pojistit zvlášť a některá úplně vynechat, pokud vám přijdou zbytečná. Pokud máte vůz pouze doma a v práci neustále v garáži, pak se vám pojištění proti živlu moc nevyplatí a zbytečně za něj budete platit. Máte-li v plánu si rizika pojistit zvlášť a všechny, pak zvažte, zda se vám to vyplatí. Spíše by pro vás byl vhodný kompletní balíček all risk.
 • Doplňková pojištění – zvažte, zda si budete do pojistky sjednávat i doplňkové pojištění. Někdy je bezpečí důležitější než cena. Není však nezbytností. Havarijní pojištění je samostatně už dostatečně drahé, proto není potřeba zajišťovat ještě asistenční služby, které dnes již skoro všechny pojišťovny nabízí jako součást povinného ručení. Stejně tak není nutné platit zbytečně peníze proti spoluúčasti, které vám havarijní pojištění ještě navýší.
 • Nízký počet kilometrů – u některých pojišťoven se také můžete setkat se slevou, pokud ročně nenajezdíte mnoho kilometrů. Limity jsou různé, většinou se pohybují méně než 20 tis. kilometrů.

Všechny aspekty, které ovlivňují havarijní pojištění zároveň ovlivňují i jeho cenu. Pokud víte, že nejste rizikový řidič, který má nehodu každou chvíli, můžete si dovolit vyšší procento spoluúčasti. Stejně tak si rozmyslete, zda na běžné ježdění do práce potřebujete vozidla značky BMW, AUDI nebo MERCEDES, které patří k dražším vozům a také často kradeným, jen protože se vám tyto vozy líbí. Můžete si pořídit starší vůz, kde ani havarijní pojištění nebude zapotřebí a ušetříte tak nejvíce.

Ušetřete na povinném ručení

Úspora až 75 %. Srovnejte nabídky pojišťoven.

Příklad

Řidička ve věku 25 let. Vyježděné bonusy pouze za 5 měsíců. Nemá evidovanou žádnou pojistnou událost a bydlí v menším městě. Auto má pojištěné na sebe. Zvolená spoluúčast činí 5.000 korun. Vozidlo AUDI A4 Avant. Rok výroby 2009 a motorizace 2.0 TDI (105kW). V prvním příkladě má havarijní pojištění sjednáno s krytím všechny rizik. V druhém pouze krytí vybraných rizik, aby byla cena nejnižší.

3 nejlevnější pojišťovny pro plné krytí

Pojišťovna Direct – 28.796 Kč (rok) – 14.692 Kč (pololetně) – 7.578 Kč (čtvrtletně) – havárie, odcizení, vandalismus, živel, střet se zvěří, základní asistence při nehodě, odškodnění po nehodě.

Allianz – 32.683 Kč (rok) – 3.026 Kč (měsíčně) – havárie, odcizení, vandalismus, živel, střet se zvěří, rozšířená asistence, odškodnění po nehodě.

ČPP – 36. 984 Kč (rok) – 19.076 Kč (pololetně) – 9.733 Kč (čtvrtletně) – havárie, odcizení, vandalismus, živel, střet se zvěří, rozšířená asistence, odškodnění po nehodě.

3 nejlevnější pojišťovny pro nízkou cenu

Pojišťovna direct – 3.408 Kč (rok) – 1.739 Kč (pololetně) – 897 Kč (čtvrtletně) – odcizení, vandalismus, základní asistence při nehodě, odškodnění po nehodě.

Allianz – 3.572 Kč (rok) – 331 Kč (měsíčně) – odcizení, vandalismus, živel, rozšířená asistence, odškodnění po nehodě.

ČPP – 12.873 Kč (rok) – 6.640 Kč (pololetně) – 3.388 Kč (čtvrtletně) – odcizení, vandalismus, živel, rozšířená asistence, odškodnění po nehodě.

Všechny ceny jsou uvedeny z portálu ePojištění, kde se se dají srovnat ceny jednotlivých havarijních pojištění. Stačí zadat jen údaje o pojistníkovi a o vozidle, které chcete pojistit. Pozor – ceny, které dostanete od pojišťoven na pobočkách nemusí být totožné – většinou jsou ceny získané online lepší.

Levná havarijní pojistka – jak ji zařídit?

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na