.st0{fill:#FFFFFF;}

Kde najít nejlevnější pojistku proti krádeži auta? 

 29 července, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Máte automobil a zajímá vás, jak u svého vozidla sjednáte pojištění proti krádeži? Zajímá vás, zda je nutné sjednávat si kromě povinného ručení rovněž i havarijní pojištění či zda je možné si pojistit auto proti krádeži samostatně? Pokud nemáte v případě pojištění vozidla proti krádeži jasno, pokusíme se vám základní výhody pojištění a také jednotlivé možnosti pojistek v krátkosti představit a to zejména z toho důvodu, abyste měli v otázkách pojištění zcela jasno.

Povinné ručení anebo havarijní pojištění?

Ze všeho nejdříve si pojďme osvětlit možnosti pojištění vozidla, jako takového. V prvé řadě je třeba vědět, jaké pojištění si u svého vozidla sjednat musíte a to bez kompromisů. Základ každého pojištění totiž tvoří pojištění odpovědnosti z takzvaného provozu vozidla. Známé ve zkratce zejména jako povinné ručení. To tvoří pojistný základ u každého vozidla, které je svým majitelem užíváno na komunikacích, tedy respektive se pohybuje na veřejných komunikacích a to i tehdy, je-li na těchto komunikacích pouze odstaveno. Povinné ručení je tak tedy, jak již jeho samotný název napovídá, povinnou výbavou každého vozidla. Sjednat ho tedy musíte a to chtě nechtě. O tom, u které pojišťovny tak učiníte, popřípadě jaký produkt si v rámci svého povinného ručení zvolíte a to včetně jednotlivých limitů, je zcela a jen na vás. Povinné ručení totiž kryje zejména škody, které jsou způsobeny provozem daného auta a to jak na majetku, tak samozřejmě i na lidském zdraví.

ilustrace: vloupaní do auta

Mezi další nezbytně nutné pojištění, ovšem nikoliv povinné, patří havarijní pojištění. Toto pojištění kryje zejména pak škody, které jsou vzniklé na vašem vozidle. Pokud se rozhodnete pro sjednání havarijního pojištění, je dobré ho sjednat v takzvané plné variantě, někdy nazývané též jako All Risk. To znamená, že kryje naprosto veškerá rizika, která na vás mohou na silnicích i mimo ně, čekat. Jedná se zejména pak o odcizení vozidla, poškození vozidla vandalismem či přírodním živlem. Jak k povinnému ručení, tak rovněž i k havarijnímu pojištění poté máte možnost vybrat si z další škály různých druhů pojištění a to například pojistit si skla, pojistit se proti střetu se zvěří, na úraz řidiče, posádky daného vozidla či se můžete připojistit i na přírodní rizika.

auto s ukradenými pneumatikami

Výběr pojištění je rozmanitý

Výběr jednotlivých druhů pojištění je vskutku rozmanitý. Pojistit si totiž můžete například i svá zavazadla, sportovní výbavu, kterou ve vozidle převážíte, dále se můžete pojistit proti úmrtí obou rodičů ve vozidle, zajistit si pojištěním přímou likvidaci vozidla v případě jakékoliv pojistné události anebo si pojištěním rovněž i zajistit možnost zapůjčení náhradního vozidla v případě jakékoliv nehody. Z logiky této věci tedy jednoznačně vyplývá, že součástí vašeho havarijního pojištění může být rovněž i pojištění proti krádeži, které může být rovněž i součástí samotného povinného ručení.

Proč je dobré pojistit si vozidlo proti krádeži?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že pojištění vozidla proti krádeži je zbytečné. Jedná se pro ně o takzvaně vyhozené peníze navíc. Často o této formě pojištění tedy ani neuvažují a spoléhají na bezpečnostní systémy, které mají ve svém vozidle nainstalovány. Pokud ovšem  narazíte na prozíravého zloděje, ani ty nejlepší bezpečnostní systémy vás nemusí ochránit. Porto je třeba a to zejména tehdy, máte-li k dispozici novější typ automobilu, uvažovat nad pojištěním vozidla proti krádeži. Zvážit v tomto případě můžete rovnou dvě možnosti. A sice, buď budete spoléhat na bezpečnostní systémy, které jsou zabudované ve vozidle, či si je sami přikoupíte, což může být řešením a také nikoliv. Dnešní doba sice nabízí celou řadu propracovaných bezpečnostních systému do vozidel, avšak ne vždy vás plně ochrání a vám pak zbudou pouze oči pro pláč. Samozřejmě je tedy možné spolehnout se například na bezpečnostní alarm, mechanické zabezpečení řadicí páky, dále například rovněž i na moderní aktivní či dokonce pasivní vyhledávací systémy a podobně. Samozřejmě rovněž budete muset investovat do těchto zabezpečovacích systému nemalé množství peněz, což se někomu rovněž nemusí chtít. Jelikož ovšem vynalézavost zlodějů nezná mezí, je ze všeho nejmoudřejší, uzavřít si pojistku proti krádeži, která vám v případě krádeže vašeho vozidla, které bude kupříkladu úplně nové, poskytne alespoň finanční prostředky a to v podobě pojistného plnění.

Kdy se vyplatí sjednání pojištění proti krádeži?

O sjednání havarijního pojištění, respektive i pojištění proti krádeži, se vyplatí přemýšlet v momentě, kdy vlastníte nový typ vozidla, které má samozřejmě vyšší hodnotu. V tomto případě tak není rozhodně od věci do svého havarijního pojištění zahrnutou rovněž i pojištění vozidla proti krádeži. Pokud totiž dojde k pojistné událostí, bude vám poskytnuto takové plnění, které bude odpovídat hodnotě daného vozidla. Samozřejmě se bude jednat o částku, která bude do maximální výše pojistné částky, kterou budete muset ponížit o možnou spoluúčast. Pokud si navíc pojištění proti odcizení vozidla zahrnete do svého povinného ručení, bude se jednat o takzvané připojištění k povinnému ručení, u kterého budete muset bez kompromisů počítat s rapidně nižšími limity pro krytí pojistných událostí. O tomto pojištění je tedy třeba dobré uvažovat v momentě, kdy máte starší typ vozidla, jehož hodnota není příliš vysoká. Velmi často totiž pojišťovny sjednávají limit plnění v rozmezí od 50.000 Kč do 150.000 Kč. Lze ovšem na našem trhu sehnat i pojištění, které je s limitem až do 300.000 Kč. Vždy záleží nejen na konkrétní pojišťovně, nýbrž i na stáří vozidla, které se chystáte pojistit.

Jak sjednat pojištění svého vozidla?

Pokud se právě chystáte uzavřít ať již havarijní pojištění či povinné ručení včetně pojištění proti krádeži vozidla, nemusíte obíhat stovky pojišťoven a vyhodnocovat jejich cenové nabídky přímo na pobočce, nýbrž stačí, když se podíváte na on-line srovnávač s názvem e Pojištění.cz a ihned budete vědět, které pojištění je pro vás to pravé. K ruce si samozřejmě nezapomeňte vzít velký technický průkaz vašeho vozidla, ve kterém naleznete potřebné parametry pro uzavření pojištění.

Kde naleznete nejvýhodnější pojištění proti krádeži vozidla?

Na modelovém příkladu s vozidlem velmi novým, tedy Škodou Fabii Scaut, za pořizovací cenu 500.000 Kč, budeme hledat nejvýhodnější typ havarijního pojištění, ke kterému lze sjednat i zmíněné pojištění proti krádeži. V tomto případě bude pojištění pro fyzickou osobu, které je třicet let a používá vůz k běžným soukromým účelům, činit ročně 10.713 Kč a to u společnosti AXA, u které lze sjednat takzvané pojištění All Risk. Měsíčně vás tedy pojistné plnění vyjde zhruba na 892 Kč. Spoluúčast je v tomto případě stanovena na 0%. Minimálně se může jednat o částku 2 000 Kč. Na druhém místě je se svou částkou 18.099 Kč, Direct pojišťovna.

V každém případě si obdobnou kalkulaci můžete před samotným sjednáním pojištění sami z pohodlí domova vyzkoušet. Vždy hraje velkou roli nejen stáří vozidla, nýbrž i další parametry, od kterých se ve finále odvíjí konečná cena pojištění. Pokud ovšem nechcete o své vozidlo přijit či chcete v momentě, kdy o něj přijdete na základě krádeže, mít alespoň nějaké peníze v záloze pro případnou koupi nového vozidla, je tím nejjednodušším způsobem pojištění vozidla a to právě proti krádeži. Dnešní doba je skutečně nevyzpytatelná a stát se může cokoliv. Případy, kdy je auto odcizeno například i z garáže, rozhodně nejsou ničím neobvyklým.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}