Automobil je pro člověka často vysokou a dlouholetou investicí. Jako vlastník vozu Toyota možná také řešíte, jak být pojištěn pro případ nenadálé události a nepřijít o velkou částku peněz. Na trhu dnes existuje celá řada autopojištění. Jak vybrat to správné a neplatit zbytečně více, než je nezbytně nutné, vám napoví tento článek.
Historie značky Toyota
Automobilka Toyota Motor Corporation (TMC) má dlouhou tradici. Byla založena v roce 1937 Kiichirem Toyodou, synem vynálezce automatického tkalcovského stavu Sakichia Toyody a zakladatele strojírenské výrobní společností Toyoda Automatic Loom Works a Toyota Industries Co., Ltd.
Jejím prvním sériově vyráběným vozidlem byl model AA, kterého sjelo z výrobních linek celkem 1404 kusů a jeho bratra AB Convertible 353 kusů.
Během druhé světové války společnost pozastavila výrobu osobních automobilů a soustředila se na nákladní vozidla. K obnovení výroby osobních aut došlo až v roce 1947 s příchodem modelu SA.
Po krátké době se automobilka stala největším výrobcem Japonska s podílem více než 40 %. V roce 1957 expandovala na trh Spojených států amerických s modelem Crown a následně v roce 1963 proběhla expanze také do Evropy, konkrétně do Dánska.
Kiichiro Toyoda dostál svému jménu a přišel mimo jiné se systémem just in time, který využívají ostatní výrobci, nejen automobilů, doteď.
Vozidla Toyota se vyznačují pověstnou výdrží, spolehlivostí a kvalitou, o čemž svědčí pravidelné umisťování se na předních příčkách žebříčků spolehlivosti ADAC a TÜV. Automobilka své vozy přizpůsobuje jednotlivým trhům a sází na kvalitní zákaznický servis, což se jí dlouhodobě vrací. O tom vypovídá také nedávné otevření deváté evropské výrobní linky, tentokrát v ruském Petrohradě.
Pod TMC patří také značky Lexus, Scion a dalších zhruba 1000 dceřiných a přidružených společností. Dlouhou dobu se jednalo o nejcennější automobilku světa, která však byla v nedávné době překonána Teslou, nováčkem v automobilovém průmyslu, vyrábějícím výhradně elektromobily, do kterých sama Toyota dříve investovala a vlastnila 2,5% podíl.
Nejpopulárnější modely
Corolla
Největší úspěch u zákazníků slavil a doposud slaví model Corolla. Vyrábí se už od roku 1966 a stal se nejprodávanějším automobilem všech dob. Brzy pravděpodobně dosáhne mety 50 milionů prodaných kusů.
Camry
Původně kompaktní automobil vyráběný od roku 1982, který postupně, tak jako většina ostatních modelů, narůstá na velikosti. Jedná se o další světoznámý automobil hned po Corolle. Její název je odvozen z japonského slova „kanmuri“, tedy druh japonské pokrývky hlavy.
AYGO
Jedná se o malý městský automobil, který je vyráběn v České republice. Má společný základ s vozidly Peugeot 107 a Citroën C1 a jsou často nazývány trojčaty. Mimo jiné se toto vozidlo proslavilo v pořadu Top Gear britské televizní stanice BBC, ve kterém s těmito auty hráli fotbal a později v pořadu Fifth Gear, ve kterém s tímto vozidlem provedly looping o 360° na 12m smyčce.
Yaris
Další vůz z rodiny městských automobilů, který se prodává od roku 1999, tedy o 6 let déle než jeho menší sourozenec AYGO. Svým příchodem nahradil modely Starlet a Tercel a mimo základní tří a pětidveřové verze je vyráběn také jako MPV s označením Verso. Automobilka plánuje od roku 2021 dodávat také verzi Cross jako dalšího člena stále více poptávaných kompaktních SUV.
Prius
Patří mezi nejslavnější, ale také nejkontroverznější modely značky. Přišel na trh roku 1997 jako první sériově vyráběný hybridní automobil na světě. Vůz se zanedlouho stal symbolem ekologického smýšlení. Není jen dopravním prostředkem, ale jeho vlastnictvím majitel dával najevo své postoje k ochraně životního prostředí. Automobilka tímto modelem nastavila laťku pro ostatní výrobce a zároveň získala náskok před konkurencí.
Mirai
Se stále se stupňujícím tlakem na ekologii přišla automobilka s modelem Mirai. Vůz je poháněn vodíkovými palivovými články, zatímco konkurence se začala ubírat směrem k akumulátorovým elektromobilům. Zda bylo správným rozhodnutím investovat do vývoje vodíkového pohonu, ukáže až čas.
RAV4
Malé SUV vyráběné už od roku 1996. Automobilka jej dodávala také ve třídveřové verzi nebo jako polokabriolet. Na některých trzích je prodáván v plně elektrické verzi EV, avšak v České republice Toyota nenabízí žádný čistý elektromobil.
Nyní společnost produkuje velké množství hybridních modelů a svou nabídku neustále rozšiřuje. S větší výrobou plně elektrických modelů však zatím spíše vyčkává.
Havarijní pojištění
Než si budete zřizovat havarijní pojištění, je třeba si ujasnit několik bodů. Havarijní pojištění, na rozdíl od povinného ručení, je dobrovolné. Slouží ke krytí škod, které jste si zavinili sami nebo které nejsou kryty povinným ručením.
U havarijního pojištění si není nutné zřizovat krytí všech rizik, proto je třeba zvážit, co všechno chcete. Čím více položek máte v pojistné smlouvě zahrnuto, tím větší bude platba, která se v případě dražších vozidel může vyšplhat do desetitisíců. I když máte havarijní pojištění aktuálně zřízeno, nezapomínejte jej jednou za čas zkontrolovat, nejjednodušeji přes online srovnávač, abyste zbytečně neplatili více, než je nutné. Cena vozidla s rostoucím stářím totiž klesá, proto částka, na kterou je váš automobil pojištěn, již nemusí odpovídat realitě.
Jedním z faktorů, který zásadním způsobem ovlivňuje cenu havarijního pojištění, je spoluúčast, tedy částka, jakou při pojistné události budete hradit z vlastní kapsy. Čím je spoluúčast vyšší, tím nižšího pojistného dosáhnete.
Každá pojišťovna do svého pojištění může zahrnovat různá rizika. Proto je třeba si dát pozor, jestli pojištění kryje vše, co si přejete. Může se jednat mimo zaviněnou nehodu také o odcizení vozidla, neoprávněné užití automobilu (není to to stejné jako krádež), vandalismus, poškození přírodními živly, střet se zvěří, asistenční služby, úrazová pojištění, skla, zavazadla, pronájem náhradního vozidla a další.
Některé pojišťovny v kalkulaci pojistného zohledňují také roční nájezd kilometrů, což se vám může vyplatit, pokud moc často necestujete. Také platí, že čím více škodných událostí máte, tím jste pro pojišťovnu rizikovější a o to více zaplatíte.
Když už víte vše výše uvedené, můžete přejít k samotnému zřízení havarijního pojištění. To je možné udělat online z pohodlí domova nebo na pobočce některé z pojišťoven.
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z variant, je vhodné si nejprve udělat průzkum trhu a zjistit, která pojišťovna nabízí nejvýhodnější podmínky. K tomu slouží internetové srovnávače pojištění, například epojisteni.cz. Díky němu zjistíte, o kterou pojišťovnu se má smysl zajímat, případně na kterou se vůbec nedívat.
Online
Mnoho pojišťoven poskytuje výrazné slevy při zřízení přes internet, zejména protože nemusí platit provizi člověku, který by s vámi smlouvu připravoval.
Pro zřízení havarijního pojištění tímto způsobem je potřeba znát několik údajů, které budete vyplňovat a ze kterých bude následně stanovena cena a vytvořena pojistná smlouva:
- druh vozidla (osobní, užitkové, elektromobil…),
- užití vozidla (běžný provoz, taxislužba, autoškola…),
- počet pojistných událostí,
- výrobce, rok výroby, cenu, zabezpečení, registrační značku,
- údaje o vlastníkovi (jméno, příjmení, věk nebo datum narození, město a kontakt). Pokud není vlastník shodný s pojistníkem, tak také údaje o pojistníkovi.
Po vyplnění těchto údajů do internetového srovnávače vám budou zobrazeny nabídky jednotlivých pojišťoven. Z nich si vyberete tu, která se vám zamlouvá nejvíce, na e-mail obdržíte návrh pojistných podmínek a smlouvu.
Podmínkou pro zřízení havarijního pojištění bývá prohlídka nebo fotodokumentace vozidla. Pojišťovna se tak kryje proti podvodu, abyste si pojištění nezřídili až po vzniklé škodné události a nenárokovali si pojistné plnění.
Pojištění zaplatíte a můžete jezdit s klidným svědomím, že jste chráněni. Nemusíte nic podepisovat, smlouvu akceptujete provedenou platbou. I po zaplacení máte ještě ze zákona 2 měsíce na odstoupení od smlouvy, takže se nemusíte bát, že byste přišli o peníze, pokud byste si pojištění nakonec rozmysleli.
Na trhu dnes existuje řada velkých i malých pojišťoven. S výběrem vám může pomoci porovnání cenových nabídek, například zde.
Na pobočce pojišťovny
Vezměte si s sebou občanský průkaz a doklady od vozidla (velký a malý technický průkaz). Pracovníkovi pobočky sdělíte, jaké jsou vaše představy, co všechno si přejete mít v pojištění zahrnuto a on následně provede kalkulaci. Pokud budete s nabízenou kalkulací souhlasit, přejdete k podpisu smlouvy. Do termínu splatnosti provedete platbu a můžete jezdit s klidným svědomím, že jste kryti pro případ nehody nebo jiné nenadálé události.
Tato forma zřízení pojištění bývá obvykle dražší, jelikož pojišťovna platí provizi člověku, který s vámi pojištění bude zřizovat, a také zdlouhavější, protože se musíte dostavit osobně na pobočku pojišťovny. Výhodou je osobní kontakt, při kterém se můžete zeptat na cokoliv, co vám bude nejasné. Avšak toto zvládne ve velké míře suplovat také infolinka, online chat nebo e-mail.
Na trhu dnes existuje řada velkých i malých pojišťoven. S výběrem vám může pomoci porovnání cenových nabídek například zde.