.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zajistit připojištění auta do zahraničí 

 10 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Svůj vůz pojištěný mít musíte. Vyžaduje to zákon. Kdy a proč se vám může vyplatit si automobil ještě připojistit?

Které pojištění potřebujete pro automobil

Sporu není o povinném ručení, které je vyžadováno zákonem a vy bez něj svůj automobil vůbec nesmíte provozovat. Určeno je pro hrazení škod, které vám jsou způsobeny druhou osobou. Částka se uhradí právě z pojistky viníka.

Někteří řidiči si také sjednají dobrovolné havarijní pojištění. Princip je opačný, tj. určeno je pro financování škod, které způsobíte dalším osobám provozem svého vozu vy. Ne každému motoristovi se vyplatí. Primárně jsou tyto pojistky určeny pro nová vozidla. Nabídka pojistek pro automobily ojeté je o poznání slabší.

Platí mi tyto pojistky i v zahraničí?

U povinného ručení je situace následující:

Alespoň pokud se chystáte do zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP), případně do států, které jsou na seznamu prováděcí vyhlášky Ministerstva financí, můžete zůstat v klidu. Doma uzavřené povinné ručení vám platí i tady.

Snadno si konkrétní zemi můžete ověřit, místa, pro která povinné ručení platí, jsou také uvedena na zelené kartě.

Co mám dělat, pokud se chystám někam, kde tuzemské povinné ručení platné nebude? V takovém případě budete potřebovat tzv. hraniční pojištění. To je potřeba si dojednat přímo s Českou kanceláří pojistitelů. V současnosti pak toto pojištění prodává výhradně Kooperativa.

Analogicky jako u povinného ručení si ho sjednat musíte. Jestliže se při kontrole zjistí, že pojistku nemáte, hrozí vám pokuta v řádech desítek tisíc. Policie má oprávnění vás zkontrolovat.

pojištění auta na cesty do zahraničí

Platí mi i standardní havarijní pojistka?

Ano, platí. Vždy ale záleží velmi striktně na tom, do které konkrétní země se chystáte. Exotická lokalita pochopitelně může znamenat, že pojišťovna v této zemi nemá nasmlouvané v dostatečném rozsahu servisy a asistenční služby. Běžné cesty po Evropě by však měly být bez problémů.

Havarijní pojištění se v průběhu cest do zahraničí určitě vyplatí i majitelům starších automobilů, protože opravy bývají velmi drahé. Riziko, že například kvůli únavě způsobíte nehodu, bývá po mnoha kilometrech o něco vyšší. Havarijní pojistku lze tak jednoznačně vřele doporučit pro „klid na duši“ například před dovolenou.

Ovšem pozor, jste-li majitelem vozu staršího než 14 let, pravděpodobně neuspějete. Z pohledu pojišťovny jste příliš rizikovým klientem, u kterého je reálná šance, že ke škodě dojde. Pojistit vás proto nebudou chtít. Nezbude vám tak jiná možnost, než s autem vyrazit do servisu a nechat ho podrobit důkladné prohlídce, zda není v takovém technickém stavu, aby byl jeho provoz vysloveně nebezpečný.

Ačkoli se to pojišťovnám příliš nevyplatí a příliš ochotně jej nenabízejí, v současných podmínkách najdete i ty, které vám umožní si sjednat tento typ pojištění krátkodobě. Pojistit si auto můžete na dobu už od 14 dnů. Maximální délka trvání pojistky je většinou jeden rok. Standardně vám nabídnou jednotliví poskytovatelé pojistku typu all risk.

K čemu je připojištění do zahraničí

Do zahraničí obvykle pojišťujeme hlavně sebe. Cestovní pojištění je základem pro klidnou a bezproblémovou dovolenou, výlet za hranice i služební cestu.

Podobně se ale vyplatí si pojistit i vozidlo. V současné době některé pojišťovny nabízejí speciální připojištění zvané také technická asistence vozidla. Zahrnují, jak už vyplývá z jejich názvu, asistenční služby, a to v rozšířené podobě. Využijete je v případě nehody, poruchy, případně zranění řidiče. Asistenční služby jsou zcela zásadní pomocí, pokud vás v cizině postihnou za volantem jakékoli nepříjemnosti.

Za jakých podmínek si toto pojištění lze sjednat

Obvyklá lhůta pro sjednání je několik dní. Počítá se s tím, že pojistka je krátkodobá, tedy sjednávaná například na dovolenou. Zaplatíte za ni částku v řádech několika set korun. Pozor, zpravidla je toto pojištění součástí cestovního pojištění.

Kooperativa

Samostatně si jej ve většině případů tedy sjednat nemůžete. V této podobě jej v současné chvíli nabízí například Kooperativa.

Ve službách jsou zahrnuty například příjezd a práce mechanika po dobu 60 minut zdarma, odtah vozidla do servisu, případně nazpět do místa bydliště, zapůjčení náhradního vozidla či ubytování pro řidiče a jeho spolucestující.

Axa

Axa pojišťovna má poměrně rozsáhlý balíček služeb souhrnně zvaný Pojištění do zahraničí. Připojistit si můžete jednak právě zmíněnou asistenci k automobilu. V takovém případě se sem zahrnuje oprava auta nebo jeho odtah do servisu, případně též následná oprava.

Balíček však obsahuje i další připojištění. Pojistit si můžete dokonce i půjčené vozidlo. Nebudete díky tomu muset v případě nehody zaplatit spoluúčast, kterou by vám jinak půjčovna naúčtovala.

Připojistit je možné si dokonce i riziko spojené s konzumací alkoholu. Nejeden řidič na pláži neodolal letnímu osvěžení, ale neuvědomil si, že ještě v době, kdy usedne za volant, může při kontrole nadýchat. S touto pojistkou se nemusíte ničeho bát až do hodnoty 0,8.

Slavia pojišťovna

Slavia v rámci svého cestovního pojištění nabízí svým klientům i technické asistenční služby. Ty se postarají o to, že například vaši vysněnou dovolenou nemusí zhatit nepojízdný vůz. Jestliže jej nebude možné opravit v dostupných servisech, máte nárok na to, aby vám pojišťovna zajistila vozidlo náhradní. Vy tak můžete nerušeně pokračovat v prázdninách.

Allianz

I u této pojišťovny je automobilová asistence navázaná na cestovní pojištění. Ta zajistí odtah vozidla do servisu, odvoz posádky a náhradní automobil. Případně může pokrýt také potřebnou repatriaci vozidla, pokud se automobil do tří dnů nezvládne opravit, a odvoz posádky nazpět do místa bydliště.

Jak si vybrat (nejen) připojištění

V první řadě dbejte především na to, aby pojistka kryla všechna potřebná rizika. Jinak její uzavření pro cesty do zahraničí pochopitelně nebude mít vůbec smysl. Zhodnotit musíte jednak účel cesty a sebekriticky pohleďte i na vlastní schopnosti a možnosti.

Zkontrolovat byste si dále měli, co obsahuje vaše povinné ručení a havarijní pojištění a adekvátně tomu nadimenzovat i případná připojištění.

Součástí povinného ručení právě asistenční služby vždy jsou, nicméně pro to, aby vám v zahraničí skutečně pomohly, nemusejí být vůbec vhodně nastavené. Možná si platíte pouze základní variantu s minimem služeb, možná zjistíte, že žádné připojištění nepotřebujete, protože vše pro účel dané cesty již v aktuálně platných pojistkách máte obsaženo.

V zahraničí se vám může vyplatit si v rámci připojištění zahrnout například ještě riziko škod způsobených kroupami. Vhodné bývá si zařídit pojištění zavazadel nebo úrazovou pojistku. Velmi drahý je v zahraničí také odtah, proto má smysl, aby vám jej kryla pojistka.

Samozřejmě dbejte i na vhodné nastavení pojistných limitů. Obecně platí, že by neměly být nastaveny příliš nízko. Původně idylicky vyhlížející dovolená by se vám mohla nepříjemně prodražit.

Jakmile se definitivně rozhodnete, samotné sjednání pojištění už bývá rychlé, jednoduché a netrvá déle než pár minut.

Jak na pojištění ušetřit

Až druhořadým kritériem by měla být cena. Je však přirozené, že cenu pojištění motoristé řeší a snaží se maximálně ušetřit. V tom vám mohou pomoci internetové srovnávače, kde si snadno vyfiltrujete nejvýhodnější nabídky. Můžete s nimi ušetřit až několik tisíc korun. Jedním z nejznámějších srovnávačů je například web ePojištění.cz.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}