.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak vybrat havarijní pojištění proti srážce se zvěří 

 27 října, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Srážka se zvěří je jednou z nepříjemných situací, se kterými se motoristé často setkávají. Díky kterému pojištění se mohou chránit?

Srážka se zvěří. Nepříjemný, ale častý problém

Policejní statistiky přinášejí výmluvná čísla. Střetů se zvěří prudce přibývá. V roce 2014 bylo zaznamenáno 7500 případů, v roce 2018 už číslo stouplo na 12 000. Od října 2019 do března 2020 to pak bylo 7000 nehod. To vyplývá ze statistik, na kterých se podílí Generali Česká pojišťovna a Centrum dopravního výzkumu.

Zástupci pojišťovny Uniqa v uplynulých letech evidovali dokonce 15% nárůst tohoto typu škod. Generali Česká pojišťovna vyplatila řidičům za škodné události v souhrnu přes 430 milionů korun. To je oproti roku 2014 nárůst o ohromujících 250 %. Samotný počet pojistných událostí se rovněž oproti citovanému roku 2014 zvýšil rovněž významně, a to o 170 %.

Podle statistik jsou nejvíce ohroženi tímto typem karambolu řidiči v Praze a ve Středočeském kraji. Na pozoru je potřeba se mít zejména během podzimu. Pokud jezdíte hlavně za svítání a za soumraku, máte vysokou šanci, že se vám „poštěstí“ se se zvířetem střetnout.

Nejčastěji se řidiči na silnicích musejí setkávat se srnou či divokým prasetem. Právě srážka s divočákem přitom představuje nejvyšší riziko. Průměrná výše škody se pohybuje dle statistik BESIP zhruba okolo 30 000 Kč, na dražších automobilech to však může být i mnohonásobně více.

Dá se střetu zabránit?

Moderní vozidla jsou vybavena specializovanými kamerovými systémy, které umí detekovat zvířata poblíž vozovky. Nejsou ale pochopitelně zcela stoprocentní. Někteří motoristé se spoléhají na ultrazvukové plašičky, internetové diskuse jsou ovšem rozdělené a figuruje na nich i početný tábor, který tvrdí, že podobná zařízení zaručeně nefungují.

Odborníci se shodují, že motorista prakticky nemá možnost, jak střetu se zvířetem stoprocentně zabránit. Může ho nejvýše předvídat a adekvátně tomu přizpůsobit styl jízdy.

Jak vybrat havarijní pojištění proti srážce se zvěří

Na lesních cestách se proto doporučuje zpomalit a rozsvítit mlhovky. Ty totiž zlepšují viditelnost, neboť svítí nízko a zároveň do stran. Rovněž se pečlivě rozhlížejte. Vyplatí se vám vědět i to, že divoká prasata či vysoká zvěř se pohybují ve skupinách. Pokud si tak včas všimnete jednoho zvířete, vyčkejte. Pravděpodobně jej budou následovat další.

Jestliže už střetu nemůžete zabránit, nesnažte se o žádný úhybný manévr, pouze brzděte. Paradoxně nejméně riskantní je čelní náraz. Automobily jsou na něj totiž konstruovány.

Jak postupovat v případě střetu se zvěří

Prvním krokem je označit místo nehody výstražným trojúhelníkem. Zkontrolujte, zda nebyl při nehodě nikdo zraněn. Dále je zapotřebí celou událost nahlásit na policii. Ta vám vypíše protokol pro pojišťovnu. Místo nehody si také důkladně zdokumentujte.

Zraněného zvířete se pro vlastní bezpečnost určitě nedotýkejte. Mohlo by vám ublížit a rizikem je i možná nákaza nemocí.

Je nutné vědět, že volat policii musíte i tehdy, když zvěř z místa uteče. Nemusíte se pak obávat toho, že vám zároveň „utekl“ klíčový důkaz. Zástupci pojišťoven ujišťují, že podobná nehoda nafingovat prakticky nelze a při ohledání poškození se bezpečně pozná příčina.

Jestliže došlo k usmrcení zvířete, rozhodně si jej nesmíte nechat. Takový čin může být kvalifikován jako přestupek či dokonce krádež. Uhynulé zvíře je majetkem provozovatele honitby. Navíc tím nemálo riskujete vlastní zdraví, pakliže byste se rovnou chystali zvěřinu zkonzumovat. Zdravotní nezávadnost masa neznámého původu je vždy diskutabilní.

Samozřejmě se předpokládá, že se nehoda stala tak, že zvíře vám do cesty náhle vběhlo. Což jste jako motorista nemohl předvídat, a tedy ani škodě nijak bránit. Za viníka vzniklé situace označeni určitě nebudete. Tudíž se nemusíte obávat ani pokuty, jestliže budete postupovat v souladu s pravidly.

Jak řešit vzniklou škodu? Lesní zvěř zpravidla nemá žádného majitele. Proto se není na kom domáhat škody a pojistka je jediné řešení. Jiné je to u hospodářských zvířat, které svého majitele mají. Ten je povinen vzniklou škodu nahradit. Podobné je to s domácími mazlíčky. Vběhne-li vám pod kola pes, zodpovědnost nese jeho majitel. Terminologicky je proto potřeba zvíře a zvěř správně rozlišovat.

Když nejde jenom o vaši škodu

Nechcete se domáhat škody, protože vám naopak žádná nevznikla? Jestliže došlo k úmrtí zvířete, policii zavolat musíte, ačkoli protokol pro pojišťovnu potřebovat nebudete. Ta událost nahlásí příslušnému mysliveckému spolku. Jestliže byste to neudělali, hrozí vám pokuta.

Podařilo se vám sice uchránit živého tvora, ale zato jste způsobili škodu na majetku například tím, že jste strhli řízení a narazili do svodidel? Na tyto případy se střet se zvěří sice nevztahuje, pojišťovny jsou však většinou ochotny bez problémů škody hradit z povinného ručení.

Podobně může být třetí osoba účastníkem střetu se zvěří i tehdy, když zvíře srazíte a ono ještě stihne poškodit další vůz. To už je komplikovanější případ, u kterého se nesnadno prokazuje zavinění. Zástupci pojišťoven se nicméně přiklánějí k názoru, že škoda nemusí být sice hrazena z povinného ručení, nicméně odškodné nebude ve sporném případě vymáháno ani po samotném motoristovi.

Střet se zvěří jako riziko zahrnuté v pojištění

Riziko střetu se zvěří může být zahrnuto v povinném ručení formou připojištění. Tuto možnost už dnes nabízejí prakticky všechny tuzemské pojišťovny. Zpravidla ovšem až jako součást dražších tarifů. Nebo jej můžete mít pokryto havarijní pojistkou.

U povinného ručení se vyplatí nejprve si zjistit, v jaké výši je škoda pokryta z pojištění a jak vysokou částkou se případně budete muset podílet sami ve formě spoluúčasti. U havarijní pojistky je potřeba zjistit, jak je pojistka nadimenzovaná, tedy jaká rizika jsou v ní zahrnuta.

U sjednaného havarijního pojištění můžete využít pojistku k opravě za předpokladu, že máte pojištěnou havárii, jíž je střet se zvěří automaticky součástí. Škodu si pak nemusíte hradit z vlastní kapsy, při uplatnění pojistné události byste ale přišli o bonusy. Nejvíc se vám proto vyplatí mít sjednané přímo pojištění srážky se zvěří.

Kromě bonusů byste měli zohlednit i výši krytí a také případnou spoluúčast. Jako motorista se můžete sami svobodně rozhodnout, ze kterého ze dvou pojištění budete chtít čerpat.

Co (ne)kryje u střetu se zvěří havarijní pojištění

Není zvíře jako zvíře, mohlo by se říci při zevrubném průzkumu pojistných podmínek. Kromě střetu se zvěří se stále častěji motoristé potýkají i s jinými škodami. Typickým příkladem jsou poškozené kabely, například od kuny.

Tato nepříjemnost vás může potkat i ve městě. A pozor, riziko střetu se zvířetem se na ni vztahovat může, ale nemusí. Pakliže tomu tak není, musíte si ještě připojistit poškození od zvířat. Toto připojištění taktéž existuje v rámci havarijního pojištění i povinného ručení.

K rozlišení obou situací se přiklánějí kupříkladu Česká pojišťovna i Kooperativa, které zvlášť vymezují střet se zvířetem a škody na zaparkovaném voze.

Je rovněž nutné si uvědomit, že ani řádně sjednané pojištění vztahující se na tyto škody vás nemusí zachránit v každé situaci. Vztahuje se totiž výhradně na divoká zvířata. Poškodí-li vám vozidlo pes, ať už váš vlastní nebo patřící někomu blízkému, případně jiný mazlíček, z pojistky tato škoda vykrýt nepůjde.

Jakou pojistku si vybrat

Komplexní spektrum rizik pokrývají pojištění nazývaná all risk. Například u Allianz je v této variantě zahrnuto i riziko střetu se zvěří.

U verze Minirisk u téže pojišťovny už si toto riziko musíte připojistit. A stejně to má například i Česká pojišťovna. Pojišťovny Direct a Generali svorně střet se zvěří pojímají jako volitelnou část havarijního pojištění.

Komplexní pojistka all risk nemusí být univerzálně nejvhodnějším řešením. Vždy si můžete vybrat pouze ta pojištění, u kterých si myslíte, že je pravděpodobné, že se s takovým rizikem můžete reálně setkat. Může to být kromě střetu se zvěří kupříkladu i vandalismus či poškození živlem.

Obecně lze také říci, že více se verze all risk vyplatí havarijní pojištění vlastníkům nových vozů. Majitele starších automobilů odrazuje i to, že havarijní pojištění nebývá obecně vyloženě levné. Hlavně u drobnějších škod se stále vyplatit může.

U škody totální vám pojišťovna zaplatí škodu pouze v souladu s aktuální cenou zničeného vozidla. Ačkoli tak teoreticky není její výše limitována, s touto skutečností je nutné počítat. Dostanete zkrátka znatelně méně peněz oproti sumě, kterou jste museli do auta investovat, když jste si jej kupovali.

Jinou možností pak je poohlédnout se po specializovaných produktech určených majitelům starších aut. I na ně už totiž české pojišťovny začaly myslet. Například je to Kooperativa se svým pojištěním nazvaným Totálka.

Kde si vybrat nejlepší pojištění

V době internetu se jen málokomu chce obcházet jednotlivé pojišťovny a zjišťovat, jaké konkrétní podmínky umí zájemcům nabídnout.

Proto se vyplatí využít internet. Nemusíte navíc procházet sami postupně všechny webové stránky. Užitečné informace vám dokážou vygenerovat internetové srovnávače. Mezi ty nejznámější patří web ePojištění.cz. Jednoduše do něj zadáte požadované parametry a necháte si pro porovnání vygenerovat výsledky.

Online si poté můžete pojistky nejen porovnat, ale také si vybrané havarijní pojištění rovnou zřídit. Většinou se vám vyplatí, pojišťovny dávají pro tento případ slevy. Ty mohou dosahovat řádově i desítek procent.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}