.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak sjednat připojištění vozidla na dovolenou 

 24 listopadu, 2019

Jana Vochková

Ohodnotit

Pokud se chystáte na dovolenou nebo pracovní cestu do zahraničí a chcete jet vlastním autem, je dobré vědět něco o možnostech různých pojištění a připojištění. Náklady na opravu porouchaného auta nebo náklady spojené s nehodou mohou být výrazně vyšší než u nás a cesta by se vám tak mohla hodně nevyplatit. Co vědět a co dělat?

Nestačí povinné ručení?

V zásadě ano. Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidel, je povinné pro každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka či technický průkaz. Povinnost uzavření takového pojištění taky vyplývá pro každého vlastníka či spoluvlastníka vozidla.

Povinné ručení je na základě mezinárodních dohod a evropských zákonů platné nejen v České republice, ale ve všech státech Evropské unie a pak dalších státech, které jsou pak přímo vypsané na zelené kartě (zelení karta je doklad, který potvrzuje uzavření platného pojistky povinného ručení na vozidlo a je nutné jej mít pro případnou kontrolu či nenadálou pojistnou událost vždy u sebe). Územní platnost povinného ručení se tak může u různých pojišťoven i lišit.

připojištění vozidla na dovolenou

Co když povinné ručení neuzavřu

Kromě toho, že bych platil veškeré škody, které při případné nehodě způsobím, ze svého, hrozí i sankce zákonné. Jde o úhradu příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů za celou dobu, kdy nebylo vozidlo pojištěno, a to již od prvního dne. Dále je to pokuta za provozování vozidla v rozporu se zákonem, která také hrozí již od prvního dne, kdy je vozidlo provozováno v rozporu se zákonem. Tuto pokutu uděluje obecní úřad obce s rozšířenou působností a pohybuje se v rozmezí 5 000 – 40 000 Kč.

Asistenční služby

Před cestou je dobré si zjistit, jestli povinné ručení obsahuje i asistenční služby. Pokud ano, jaký je jejich rozsah. Asistenční služby jsou pomocné služby pro případ, kdy že dojde cestou k nehodě nebo jen obyčejné poruše vozidla. Pomoc se zajištěním servisu nebo i odtahu zvlášť v zemích, kde se člověk obtížněji domluví, je pak k nezaplacení.

Základní asistenční služby většina pojišťoven rozděluje na služby v rámci ČR a zahraničí. Základní služby jsou opravdu základní a obvykle není vysoký rozsah plnění. Asistenční služby a jejich určitý nadstandard jde pak před cestou připojistit.

Náhradní vozidlo

Dalším praktickým připojištěním vhodným především pro cesty do zahraničí je pojištění náhradního vozidla. To se hodí v případě nečekané události, kdy již vlastním vozem nelze pokračovat dál. I toto pojištění může být součástí běžné pojistky, což je vhodné si zjistit. Limity takového plnění jsou nejčastěji uváděny počtem dní, kdy můžete takové auto využívat nebo maximální částkou za denní půjčovné. Územní platnost je pak dána v pojistných podmínkách nebo si ji sjednám přímo pro tu kterou konkrétní zemi, kam se chystám.

Pojištění zavazadel

Pojištění se vztahuje pro zavazadla, která jsou přepravována pojištěným vozidlem. Sjednává se pak pro případ poškození či zničení, které způsobí nějaká živelná pohroma nebo dopravní událost, a dále pak také pro případ krádeže (vozu nebo vloupání se do vozu). Pojistka se týká zavazadel v kufru či ve střešním boxu nebo jiném nosiči. Tyto pojistky mají ale celkem specifické podmínky, které doporučuji pořádně pročíst.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění považuji za zásadní při cestě na dovolenou mimo ČR. Pokryje totiž škody, které se stanou na vozidle mně, a to i v případě, že způsobím nehodu (povinné ručení pokryje škodu, kterou způsobím ostatním, ne však sobě).

Sjednání pojistky online

Každé z připojištění je nutné mít sjednané ještě před počátkem cesty, což ale v současné době není problém. Nejlepší a nejrychlejší sjednání pojistky je pomocí online webu. Je možné se pojistit na kterémkoli webu jakékoliv pojišťovny, ale pokud člověk chce získat nejlepší cenu a srovnání všech pojišťoven, nejlépe toho docílí na některém online srovnávači pojištění jako je epojisteni.cz. Takový web srovná v řádu vteřin aktuální nabídky všech tuzemských pojišťoven, a dokonce umožní i jejich okamžité sjednání.

Jak sjednat havarijní pojistku během pár minut

Můžeme si to ukázat například na porovnání nabídek havarijní pojistky. Do jednoduchého formuláře vypíši základní údaje o pojišťovaném vozidle. Je to jednoduchý intuitivní formulář, které mě jednoduše provede všemi kroky. Případné údaje, které neznám z hlavy, najdu v malém nebo velkém technickém průkazu vozu. Pojišťovna bude potřebovat i základní údaje o mně, jako je můj věk atd. případně i nepovinné údaje o mých jiných pojistkách.

TP - technický průkaz (techničák)

Vyplnění formuláře trvá maximálně dvě minuty. Srovnání nabídek, které vzápětí provádí program trvá pár vteřin a již si mohu vybírat z nabídky. Jsou řazeny podle ceny, nebo podle největšího krytí. Záleží na každém, co upřednostňuje. Příklad:

Na prvním místě mám nabídku AXA ALL RISK – ta v ceně  594 Kč měsíčně nabízí:

  • ALL RISK znamená pokrytí všech rizik, které mohou běžně v provozu s vozidlem nastat – havárie, odcizení vozidla nebo jeho části, vandalismus, živelní příhody, střet či poškození vozidla zvířetem. Také když píchnu nebo budu mít defekt, nejenom že mi přijede asistenční služba pneumatiku vyměnit, ale dokonce mi ji i zaplatí.
  • I když budu viníkem nehody, zajistí mi náhradní vozidlo na 3 dny, sjednaná výše spoluúčasti se sníží o 2 000 Kč v případě, že si nechám vozidlo opravit ve smluvním servisu pojišťovny.
  • Pojištění platí v rámci zemí, které se geograficky nacházejí na území Evropy a Turecka, s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruska a Ukrajiny. Rozsah krytí platí pro náraz na jakoukoli překážku a střet s jiným účastníkem silničního provozu.

Na druhém místě mám nabídku ČPP ALL RISK – ta v ceně 504 Kč měsíčně nabízí:

  • Krytí všech rizik, které mohou běžně v provozu s vozidlem nastat – havárie, odcizení vozidla nebo jeho části, vandalismus, živelní příhody, střet či poškození vozidla zvířetem. Rozsáhlé asistenční služby mě budou krýt při poruše i nehodě, opraví mi vozidlo na místě, pomohou při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva.
  • Pojištění platí v rámci zemí, které se geograficky nacházejí na území Evropy a Turecka, s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruska a Ukrajiny.

Na dalším místě mám nabídku Direct PLUS – ta v ceně 904 Kč měsíčně nabízí:

  • Krytí všech rizik, při cestě či při nehodě nastat – havárie, odcizení vozidla nebo jeho části, vandalismus, živelní příhody, střet či poškození vozidla zvířetem. Rozsáhlé asistenční služby mě budou krýt při poruše i nehodě, opraví mi vozidlo na místě, pomohou při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva. Nadstandardní další asistenční služby, jako je pomoc tlumočníka a další.
  • Pojištění platí v rámci zemí, které se geograficky nacházejí na území Evropy a Turecka, s výjimkou Běloruska, Moldavska, Ruska a Ukrajiny. Tyto země pak lze ještě dle potřeby rozšířit o další – dle cíle cesty.

Téměř všechny pojišťovny jsou ochotné rozšířit pojistku o další připojištění přesně na míru požadavků klienta, jako je třeba asistence PLUS – zajistí širší rozsah poskytovaných technických služeb a vyšší pojistné limity, všechna skla – úhrada nákladů na opravu, případně výměnu skla na vozidle jakoukoli náhodnou událostí, úrazové pojištění – s krytím trvalých následků, smrti následkem úrazu, zavazadla – pro případy zničení, poškození, ztráty, případně odcizení.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}