.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak si pojistit auto 

 24 dubna, 2021

Jana Vochková

Ohodnotit

Ať už auto kupujeme nebo již jedno vlastníme, vyplatí se ho pojistit. Pojištění neobsahuje pouze poškození způsobené nehodami, ale i krádeží, přírodním živlem nebo vandalismem. Některá pojištění jsou povinná (povinné ručení), některá zaleží pouze na nás (havarijní pojištění, připojištění GAP, apod.). Pojištění je potřeba si pohlídat a vždy splnit dané podmínky. To platí především, když auto kupujeme. Pojďme se tedy podívat, na co si dát pozor a jaké pojištění se vyplatí zařídit.

Jaká pojištění existují

Povinné ručení

Auto, které pojede po veřejné komunikaci a v podstatě i po jakékoli silnici, musí mít povinné ručení. Bez něj autem nikam nemůžeme! Auto by mělo mít povinné ručení neustále, takže pokud budeme kupovat auto od jiného majitele, můžeme využít i jeho předchozího pojištění. O tom ale později. Tak či tak auto nesmí zůstat ani na den nepojištěné. Majiteli by hrozila pokuta až do výše několika tisíců. Každopádně povinné ručení není nic složitého a můžete si ho vyřídit i on-line z pohodlí domova. Stačí vyplnit základní informace o vozidle (typ vozidla), VIN kód a od kdy bude pojištění platit. Cena se nedá obecně odhadnout, vždy totiž záleží na spoustě faktorů. Stáří auta, druh auta nebo výkonu a objemu motoru. Cena bývá od 1500Kč výše.

Havarijní pojištění

Další možností je havarijní pojištění. To není povinné a je jen na nás, zda se rozhodneme si ho zařídit. Havarijní pojištění si můžeme ze začátku rozdělit na tři základní balíčky. Havarijní pojištění může pokrýt nehodu, kterou jsem zavinil já, nebo kterou zavinil někdo jiný. Dále taky může pokrýt živelné pohromy nebo různé druhy vandalismu. Havarijní pojištění se pohybuje cenově už o něco výše. Z tohoto důvodu je potřeba dobře si rozmyslet, co se mi opravdu vyplatí a co opravdu potřebuji. Samozřejmostí je, že se dá také vyřídit on-line.

Pojištění GAP

V neposlední řadě zmíníme připojištění GAP. To platí pouze pro nová auta. Je o něco dražší ale za to výhodnější! Po dobu pěti let máme jistotu, že v případě odcizení či poškození auta, nám bude vyčíslena plná náhrada. To znamená, že v momentě, kdy mi odcizí auto, mi bude vyplacena jeho pořizovací cena, za kterou jsem jej koupil. To se u ostatních pojištění mění a každým rokem zde hodnota, kterou vám pojišťovna bude vyplácet, snižuje. Navíc se v případě havarijního pojištění musí počítat se spoluúčastí.

Jak pojistit auto při koupi

Jak tedy samotné pojištění probíhá? Není problém auto pojistit z domu on-line. Na stránkách potřebné banky vše vyplníte a získáte tak potřebnou zelenou kartu. Tu máte pouze při zajištění povinného pojištění. Vyřídit si povinné ručení můžete také na pobočce konkrétní pojišťovny. Povinné ručení je lepší mít vyřešené ještě před přepisem vozidla. Občas je také možné využít povinného ručení bývalého majitele, ale pouze do času.

Havarijní pojištění se dá také zařídit on-line nebo na pobočce. To už jsou věci, které je možné vyřídit i zpětně po přepisu auta. Spousta lidí se totiž rozhodne připojistit si auto mnohem později.

Pokud kupuji auto přímo od výrobce konkrétní značky, tedy nové, mohu si sjednat pojištění u něj. Je možné si u prodejce sjednat havarijní i povinné pojištění. Stejně tak je tomu v případě velkých bazarů, které tuto možnost sjednání na místě také nabízejí. Auto ale musí být evidováno, takže se v případě ojetin neváhejte přihlásit na STK.

Na co auto pojistit?

Povinné ručení nám pokrývá škody způsobené třetí straně. Myslíme tím škody, které zaviním pouze já sám. V praxi to bývá náraz do domu, svodidel, škody na dalších vozidlech nebo zranění. Již výše jsme si řekli, že povinné ručení je u aut samozřejmostí. Povinné ručení si můžeme sjednat nejméně na 15 dní. Vždy záleží na pojišťovně a na účelu krátkodobého pojištění. Mohli jsme se setkat i s čtrnáctidenní lhůtou. Vše vám poví školený pracovník na pobočce. Často se tato situace stává, když chceme auto převést ze zahraničí. I takové auto musí být pojištěné! Je potřeba si v zahraničí (případně u nás) sjednat povinné ručení a získat tzv. převozní SPZ, která bude platit na 15 dní. Přesto ale doporučujeme ihned po převozu auta ho pojistit a provést kontrolu na STK.  Co ale s pojištěním havarijním?

Jak si pojistit auto

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění bychom mohli rozdělit na tři základní balíčky a jejich další připojištění a dodatky. V prvním balíčku bývají zahrnuty chyby řidiče. Tedy vše, co si způsobíme sami. V praxi ani tento balíček nebývá nejlevnější. Přesto je to jeden z nejpraktičtějších balíčků a bývá řidiči velmi často využíván. Dalším balíčkem jsou všechny živelné pohromy a situace, které neovlivníme. Jsou to například povodně, pády stromů, kroupy nebo připojištění střetu se zvěří. Takže ať už přijde cokoliv, vaše auto bude chráněné. A nenechte se mýlit, že auto, které bývá pouze v garáži, je v bezpečí. I tam může prasknout potrubí nebo vám na nákupech mohou začít padat kroupy.

To přeháníme, ale může se stát cokoliv, a pokud vaše auto nebylo nejlevnější a záleží vám na něm, vyplatí si ho připojistit i na živelné pohromy. K tomuto balíčku je možné připojistit si skla (tedy okna), zavazadla, interiér auta nebo si nechat pojistit, že v případě nehody na vašem autě, vám bude zapůjčeno jiné. Poslední balíček je přímá likvidace. Co to v praxi znamená? Nehodu nezaviníte vy ani přírodní živel, ale někdo jiný. Toto pojištění vůbec není na škodu. V případě, že ho nemáte a zaviní vám škodu na aut jiný řidič, bývá těžké dostat peníze z pojišťovny viníka.

Pojištění GAP

Pokud ale toto pojištění máte, můžete si nechat vyplatit celou potřebnou částku vaší bankou a dále neřešit žádné starosti s pojišťovnou viníka. V neposlední řadě je tu i připojištění GAP, které jsme zmínili již výše. Havarijní pojištění lze sjednat také na kratší dobu. Konkrétně na měsíc, ten představuje minimum. A na co se takové pojištění sjednává? Bývá to především kvůli dovolené a říkáme tomu „sezónní“ pojištění. Je to ideální způsob, pokud jedeme na dovolenou a chceme auto pojistit proti krádeži, vandalismu nebo třeba nehodě.

Všechna pojištění sjednáte on-line nebo na pobočce. Vybíráte si mezi pojišťovnami, ale i bankami! V dnešní době si můžete ve většině bank sjednat i spoustu pojištění. Vždy máte možnost navolit si, o jaký balíček máte zájem. Můžete si vybrat i jednotlivá připojištění, jako například střet se zvěří. Vše volíte podle toho, jaké nebezpečí vám reálně hrozí. Pojištění totiž nebývá levné a v případě starších aut se ve velké většině ani nevyplatí. Vždy záleží na stavu vozidla, stáří, výkonu a objemu motoru. Cena se tedy vypočítává individuálně.

Co se týče havarijního pojištění, je potřeba myslet na spoluúčast. Na tu se zde bere ohled a je potřeba si předem nastavit částku, kterou do spoluúčasti vložíme. Pokud budeme bance pravidelně platit např. 9000Kč, pak nám klesá částka, kterou budeme platit při autonehodě jako spoluúčast. Čím vyšší částku si nastavíme, tím méně budeme platit v případě spoluúčasti.

Pojištění auta při převozu

Pro takové auto platí přibližně stejná pravidla a musí být pojištěno. Již výše jsme zmínili, že auto může být pojištěno na kratší dobu. Povinné ručení platí na 14 až 15 dní a havarijní si v případě vycestování můžeme pojistit nejméně na měsíc. Pro auto, které převážíme, je potřeba zajistit převozní SPZ, která platí pouze pár dní. Tu zajišťujeme vždy, když auto převážíme sami po vlastní ose, tedy odřídíme cestu ze zahraničí v novém autě sami. V takovém případě musí být auto pojištěno a mít svou SPZ. SPZ vyřizujete převážně v zahraničí, kde se můžete s prodejcem domluvit a havarijní pojištění u své pojišťovny. Pokud auto převážíte a nebudete jej řídit na pozemní komunikaci, je to jednodušší. SPZ není potřeba, ale pojištěné být musí neustále. Proto je dobré vždy ihned po příjezdu auto pojistit dlouhodobě a provést potřebné kontroly a přepisy.

Závěr

Jak tedy pojistit své auto? Povinné ručení není žádný problém a vyřídit ho můžete i z domova. Auto musí být vždy pojištěné, jinak vás čekají vysoké pokuty! U havarijního pojištění je potřeba myslet, na co budu auto pojišťovat. Rozmyslete si dobře, co vašemu autu hrozí za nebezpečí a které pojištění opravdu potřebujete. Ceny se samozřejmě pohybují vždy individuálně. Záleží na tom, jaký model máte, na výkonu auta, ale také na emisích. Podle tohoto se vypočítává, jak vysoká částka vás na pojištění vyjde. Ve většině případů neplatí pravidlo, čím novější auto, tím dražší pojištění. Kolikrát vás může vyjít draho i pojištění na auto z roku 2005.

Na druhou stranu pokud chcete mít nové auto v bezpečí a dopřejete mu všechny balíčky pojištění, částka bude také vysoká. Je také možné, že na vaše auto nepůjde vše připojistit, a bude potřeba konzultovat pojištění přímo s pracovníkem pojišťovny. Vše lze zvládnout i telefonicky a můžete využít i pojišťovací nabídky vaší banky. Z tohoto důvodu můžeme doporučit portál epojisteni.cz, kde srovnáte všechny nabídky a můžete si vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce. Všechny nabídky budete mít srovnané a budete se tak moci rozhodnout, která bude pro vás ta nejvýhodnější. Je to nejjednodušší cesta, jak vybrat správné pojištění a využít té nejlepší nabídky.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}