.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak rychle zjistit orientační cenu havarijního pojištění 

 21 května, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Pro každé auto, které jsem kdy vlastnil, jsem si vždy nechal uzavřít mimo povinného ručení i nepovinné havarijní pojištění. Vyřešilo mi to mé velké starosti a obavy o auto a dodalo mi to klidnější spánek. Pojištění každý rok aktualizuji a porovnávám ceny, u nově pořízeného auta vždy dbám na to, znát alespoň orientační cenu havarijního pojištění pro daný typ. Jak ji ale rychle zjistit?

Když je užitečné pojištění nepovinné

Toto pojištění není u nás tolik rozšířené, jak by se mohlo zdát, většinou jej využívají jen majitelé novějších vozidel, kteří navíc ještě parkují ve městech, bez vlastní garáže. Tedy v místech, kde se dá předpokládat vyšší riziko škody. Já osobně to považuji za chybu, je vidět že lidé se snaží šetřit na všem. Ale zrovna v tomto případě může mít taková „úspora“ opačný efekt.

Co lze pojistit?

Havarijní pojištění celkem logickým a velmi efektivním způsobem vykrývá prostor, který v pojišťovnictví nabízí povinné ručení. To kryje škodu, kterou způsobíte někomu jinému. Škodu, kterou zároveň způsobíte sobě už ovšem ne. Na to ale právě pamatuje havarijní pojištění. Plus umí pokrýt i další celkem rizikové faktory:

  • škoda při havárii na vlastním vozidle
  • odcizení, tedy obávaná krádež vozidla
  • vyšší moc ve formě přírodních živlů – a to buď poškození, nebo i úplné zničení
  • zásah cizí osoby – typický příklad vandalismu

Vliv různých faktorů na cenu pojistky

Pojišťovny obecně nabízejí různé varianty pojištění. Lze využít jen nějaká nebo nechat kompletní kombinaci. To pak ovlivňuje i výši pojistného. Dalším aspektem vlivu je třeba cena vozidla, jeho stáří, míra spoluúčasti a úroveň zabezpečení vozu. Cena je vůbec zásadním prvkem, na základě kterého se mnoho lidí rozhoduje, jaké a v jak velkém rozsahu pojištění uzavřít.

Cena havarijního pojištění se totiž obecně považuje za vysokou a zbytečnou právě tím, že jde o nepovinnou platbu. Ale vůbec tomu tak být nemusí. Pokud se člověk rozhodne věnovat se chvilku porovnávání nabídek, zjistí, že cena je adekvátní. Zvlášť při představě, že auto třeba někdo ukradne, je jakákoli výše pojistky, která ztrátu pokryje, úplnou banalitou.

orientační cena havarijního pojištění

Rychlé porovnání

Nejjednodušší způsob, jak se dopracovat k co možná nejrychlejšímu přehledu cenových nabídek a plnění z pojištění pro havarijko, je porovnání nabídek všech pojišťoven, které toto pojištění nabízejí. Je možné je všechny osobně obejít, napsat jim, zavolat, ale toto dohromady je jen zdržení. Lepší variantou je porovnat je všechny naráz, na jednom místě a ideálně ihned. Já k tomu využívám online srovnávače, jako je třeba epojisteni.cz. Potřebuji k tomu jen připojení na internet a pár informací o voze, na které potřebuji pojištění sjednat.

Jak to funguje?

Asi nejjednodušší je si to ukázat. Na webu zvolím záložku pro havarijní pojištění a kliknu na odkaz spočítat cenu. Zobrazí se velmi jednoduchý formulář, kam vyplním základní údaje o vozidle, tedy typ, užití, značku, model, rok výroby, orientační cenu. Pak pár údajů o sobě – hlavně věk, který může ovlivnit cenu a informaci, zda dosáhnu na bonus za jízdu bez nehod. Pokud si s tímto člověk neví rady, nevyplňuje, pojišťovny si tuto informaci umí zjistit samy.

Konkrétní ukázka havarijní pojistky

Zadávám: osobní automobil pro běžný provoz, Mazda (v nabídce najdete jakékoli auto), modelová řada CX-5 2.0 AWD, 118 kW, rok výroby 2018, orientační cena 580 000 Kč. Dám tlačítko spočítat a v podstatě obratem se mi na obrazovce objeví aktuální nabídka od všech tuzemských pojišťoven. Přehled si můžu srovnat podle ceny nebo podle relevantnosti zobrazení.

Jak to vychází?

  • AXA ALL RISK nabízí pojistku v ceně od 20 669 Kč ročně – tato varianta znamená krytí všech rizik, které mohou běžně v provozu s vozidlem nastat – havárie, odcizení vozidla nebo jeho části, vandalismus, živelní příhody, střet či poškození vozidla zvířetem. Dále zabezpečení výměny nebo opravy, když píchnu kolo nebo budu mít defekt. V případě mnou zaviněné nehody poskytnou na tři dny náhradní vůz. Spoluúčast je 2 000 Kč, která bude odečtena, pokud k opravě vozu dojde ve smluvním servisu pojišťovny. Pak je zde ještě nabídka rozšířených služeb, které zajistí opravu vozidla na místě, pomůže při ztrátě klíčů, vybité baterii nebo vyčerpání paliva. Při nehodě pak odtah zdarma po celé České i Slovenské republice. Kryje i nehody v zahraničí, kde navíc zajistí ubytování a zaplatí náklady na cestu zpátky do ČR.
  • ČSOB ALL RISK nabízí pojistku v ceně od 26 782 Kč ročně – nabízí obdobné podmínky s územní platností zeměpisného území Evropy a území celého Turecka. I zde je spoluúčast ve výši 2 000 Kč. Jedná se o celkem běžnou věc, kterou některé pojišťovny motivují klienty k využívání jimi doporučených opraven aut.
  • ČPP ALL RISK nabízí pojistku v ceně od 27 138 Kč ročně – krytí na všechny rizika je totožné jako v předchozích případech. Pojišťovna navíc nabízí několik zvýhodněných nabídek různých dopojištění, jako je na všechna skla (pro případy zničení, poškození, ztráty, případně odcizení) s limity plnění 30 000 Kč. Spoluúčast je 3 % minimálně však 3 000 Kč. Procenta uváděná u spoluúčasti mohou být dost zrádná. Pokud máte cenu auta opravdu vysokou a dojde k jeho zničení nebo krádeží, může to například jako u mě dělat až 17 400 Kč. To není zanedbatelné.

  • ALLIANZ ALL RISK nabízí pojistku v ceně od 11 060 Kč ročně – to je velmi přijatelná nabídka, pokud se orientujete jen podle ceny. Spoluúčast 5 000 Kč je snesitelná. Cena havarijního pojištění by neměla být absolutně jediným kritériem pro posouzení pojištění. Důležité je také hodnocení kvality pojištění, kvality asistenčních služeb a rychlost s jakou je pojišťovna schopná se vypořádat s likvidací.

  • PILLOW ALL RISK nabízí pojistku v ceně od 6 600 Kč ročně – kryje všechna rizika, které mohou běžně v provozu s vozidlem nastat – havárie, odcizení vozidla nebo jeho části, vandalismus, živelní příhody, střet či poškození vozidla zvířetem. Pojišťovna stanovuje cenu podle počtu ujetých kilometrů. V ceně je také rozšířená asistence v případě nehody i poruchy. A dokonce úrazové pojištění řidiče. Spoluúčast je 10 000 Kč.

  • ALLIANZ MINI ODCIZENÍ nabízí pojistku v ceně od 2 224 Kč ročně – jedná se o ukázku pojištění krytí pouze vybraných rizik. U této pojišťovny jsou to rizika odcizení vozidla nebo jeho části, vandalismus – včetně poškození zaparkovaného vozidla zvířetem, živel. Rozšířenou asistenci a právní poradenství poskytuje zdarma a to již po zaplacení pojištění i u smluv s odloženým počátkem pojištění. Spoluúčast je 5 000 Kč.

Pojistku lze ihned uzavřít

Dle výše uvedeného si člověk udělá velmi rychlý přehled nejen o orientační ceně havarijního pojištění. Případně vybranou nabídku je možné na portálu srovnávače také ihned uzavřít. Odborná podpora je k dispozici na chatu, na e-mailu i na telefonu. Během pár minut nabídku potvrdí, případně více upraví dle konkrétnějších a přesnějších požadavků. Poštou nebo e-mailem pošlou také smlouvu – emailová komunikace je velmi výhodná, stačí smlouvu podepsat a pojištění je sjednáno.

Dá se to vyřídit z domova nebo z pracoviště doslova za pár minut a pak už bez obav vyrazit na cesty. Já si tímto způsobem pojistky zařizuji zásadně, je to rychlé, snadné a neovlivňuje mě nic než mé vlastní potřeby a nároky.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}