Chystáte se na zahraniční dovolenou či na delší pobyt v některém z cizích států? Nevlastníte automobil či nemáte chuť absolvovat dlouho cestu do vaší cílové destinace? Využijte možnost zapůjčení vozu stejně jako já až přímo v místě svého budoucího pobytu. Této možnosti využívá stále více osob, ať již z důvodu pracovní cesty, dovolené nebo za účelem poznávacího pobytu.
Pomalu, ale jistě se tak stává tato varianta mezi občany České republiky stále více aktuální. Možnost zapůjčení vozu nejenom, že zajišťuje svobodu pohybu při pracovních cestách nebo jednodenních poznávacích pobytech, ale rovněž také i nabízí zela nový okruh poznání v prožití naší dovolené.
Já osobně, stejně jako i mnoho dalších lidí plánuji zahraniční dovolenou a jelikož nevlastním vlastní vůz, rozhodl jsem se pro variantu zapůjčení automobilu až na místě pobytu. Ovšem před vlastním půjčením automobilu je důležité zajistit si o této službě dostatek kvalitních informací, abychom se vyhnuli případným potížím. Proto jsem se rozhodl, vše pečlivě prostudovat a podělit s vámi o získané poznatky.
Jaké jsou možnosti zapůjčení automobilu v zahraničí?
Když mě poprvé napadla možnost půjčení auta v zahraničí, ihned mě také napadlo, že si musím zajistit informace, jak to celé vlastně probíhá. Ostatně i tato varianta má jako většina jiných věcí své výhody i nevýhody. Největší výhodou pro mě je možnost svobody pohybu, bez nutnosti dopravy vlastním automobilem. Ovšem na druhou stránku stále přemýšlím o tom, kolik vše bude vlastně stát, kde si auto půjčím a především, jak tento vypůjčený vůz vlastně pojistím. Začal jsem tedy s pečlivým hledáním, kdo mi vlastně můj vůz může půjčit a především, jak se vlastně pojišťuje.
Kdo zprostředkovává zapůjčení automobilu?
Vybrat si můžete buď to ze síťových pouličních půjčoven, síťových půjčoven nebo se můžete rozhodnout pro pronájem automobilu u cestovní agentury. Možností je tak dostatek, což mě mile překvapilo. Cena za pronájem se odvíjí od lokality, velikosti i typu vozu a především době, na kterou si automobil chceme půjčit. Základní sazba ve větších městech činní až 80 euro denně. Za tuto cenu obdržíte na vámi zvolenou dobu vůz s plnou nádrží, ovšem s plnou nádrží ho i musíte vrátit. Základní pojistka bývá zahrnuta v cenně, ovšem nemůžeme se na ni plně spoléhat, jelikož většinu možných budoucích nákladů příliš nepokryje. Ideální volbou je tedy metoda připojištění zapůjčeného vozu.
Nepodceňujte nutnost pojištění, ale neplaťte ani zbytečně mnoho
Pojištění je sice nezbytnou nutností, ale pravdou je, že za něj nemusím platit obrovské a mnohdy i zbytečné částky. Nejprve si musíte ujasnit, na co vlastně budete půjčený automobil využívat. Je obrovský rozdíl, zda se rozhodnete využívat svůj půjčený vůz na cesty dlouhé několik stovek či tisíc kilometrů a, nebo zda ho budete používat k občasnému cestování po okolí své stávající destinace. Od toho všeho se totiž odvíjí celková suma, kterou je nutné za pojistku zaplatit. Vybrat bychom si měli, tedy pouze takovou variantu, která bude odpovídat našim časovým plánům, stejně jako kolizní či poruchové rizikovosti cestování.
Důležitou věcí, kterou nesmím zapomenout zmínit je, že bez dostatečně kvalitní pojistky vás může zahraniční cesta v případě neočekávaných komplikací, kolize či defektu vyjít i na několik desítek tisíc korun. Dbejte proto, stejně jako já na výběr kvalitního připojištění, která vás dostatečně ochrání.
Zvolte ideální kompromis mezi cennou a bezpečím
Mezi hlavní kritéria, na která musíme při výběru správného pojištění dbát, jsou především doba trvání zapůjčení auta a účel jeho využívání. Základní pojištění nabízené autopůjčovnami je postačující pouze pro omezenou dobu zapůjčení auta a jen tehdy nehodláme-li s ním cestovat nikam příliš daleko. Nezahrnuje pojištění čelní skla, podvozku ani pneumatik. Naopak připojištění nám přináší možnost náhradu v případě ztráty klíčů, jejich zabouchnutí uvnitř vozu či v případě nutnosti nouzového doplnění paliva. Podmínky připojištění se, ale v každé autopůjčovně nebo pojišťovně mohou lišit, proto si je vždy ověřte předem. Jaký rozsah pojištění zvolíte, záleží již jen čistě na vás. Osobně, ale doporučuji volit vhodný kompromis mezi cenu a rozsahem pojistného pokrytí.
Jak si zajistit kvalitní, a přitom dostatečné pojištění?
Bohužel v dnešní době je téměř nemožné se dopravním nehodám či jiným neočekávaným komplikacím vyhnout, a proto je vhodná pojistka více než nezbytnou nutností. Při mnohdy extrémním provozu na silničních komunikacích a někde až přehnané agresivitě řidičů není šance na kolizi s jiným účastníkem provozu vyloučena. Rozhodl jsem se proto, že věnuji volbě správného pojištění dostatek času i peněz. Z předchozích zkušeností dobře vím, že defekt či kolize mohu přijít velmi nečekaně a mít i stejně neočekáváné následky.
Základní pojištění, které nabízejí přímo půjčovny, ale příliš nechrání před většími komplikacemi. Neochrání nás ani v případě například poškození či rozbití skla, krádeže vozu a při spoluúčasti rovněž zaplatíme nemalou částku. Uvažte tedy, stejně jako i já variantu připojištění, které je sice nákladnější, ale zajišťuje dostatečný klid bez zbytečných starostí a obav.
Pojistit přímo u autopůjčovny nebo u pojišťovny?
Pojistit svůj půjčený zahraniční vůz můžete buď to přímo u půjčovny, která vám nabízí možnost základního pojištění, stejně jako variantu připojištění na případné neočekávané události jako je kolize či krádež vozu. Důležité je zmínit, že i české pojišťovny nabízejí formu pojistky na vypůjčený vůz, ale zahraniční autopůjčovny na smlouvy uzavřené z třetí stranu neberou příliš ohled. V takovémto případě musíte uhradit celou částku autopůjčovně vy a tu poté vymáhat na pojišťovně.
Ovšem stále je dobré mít na paměti skutečnost, že i pojištění s nutností vymáhání peněz po příslušné pojišťovně je lepší, než se nepojistit vůbec a platit vše ze své vlastní peněženky, bez žádné možnosti na případné finanční vyrovnání. Osobně jsem se, proto rozhodl využít možnosti pojistit automobil u některé z českých pojišťoven i za cenu možných případných komplikací. Přeci jenom pojišťovny s dlouholetou tradicí na trhu vzbuzují větší důvěryhodnost než běžné autopůjčovny.
Jaké pojištění nám mohou nabídnout české pojišťovny?
Když jsem si konečně ujasnil svoji představu o tom, jaké pojištění vlastně budu potřebovat, začal jsem aktivně hledat nejlepší možnou variantu z nabídky našich českých pojišťoven. Plánuji poznávací pobyt, kdy hodlám najezdit s půjčeným automobil stovky kilometrů a riziko nějaké té kolize či poruchy je opravdu vysoké. Tudíž počítám s tím, že cenová hladina za pojištění bude odpovídat riziku. Jak jsem později zjistil základní sazba se pohybuje i v řádech 700 Kč na den. Ovšem nezapomínejte na to, že v cenně je zahrnuto vše, co by vás případně mohlo čekat.
Hlavním kritériem je tedy opět zvážit, pro jaké účely budu vůz využívat. Volit musím tedy takový kompromis, kdy nemusím sahat hluboko do kapsy, ale zároveň zůstanu v klidu a bezpečí. Pokud je mým cílem například pracovní cesta v řádech tisíců kilometrů převážně městskými oblastmi, pak bych měli zvážit možnost připojištění například alespoň proti krádeži či defektům.
Nabídky českých pojišťoven a na, co všechno se pojistka vztahuje
Při svém pátrání po cenově nejvýhodnějším, ale zároveň stále kvalitním pojištění jsem narazil na mnoho nabídek známých českých pojišťoven jako je Allianz, AXA či Česká pojišťovna, a i mnohých dalších. Nabídky těchto společností se pohybují v přijatelných cenových hladinách začínajících na pár stokorunách denně a končících téměř na tisíci koruně denně. Nabídky se od sebe liší především účelem, pro jaký si přejete půjčený automobil využívat a jaké části vozidla si přejete připojistit. Pokud například hodláte jako já půjčený zahraniční automobil využívat k poznávacím účelem na dovolené, kde najezdíte velké množství kilometrů, počítejte i s odpovídající cenovou výši zvoleného typu pojištění.
Nabídky služeb pojišťoven zahrnují pojištění předního skla, pneumatik, stejně jako také pojištění proti případné krádeži. Cena jednotlivých služeb odpovídá události, pro které hodláte vůz zakoupit. Já osobně preferuji pojistku na většinu neočekávaných defektů a události, která se pohybuje poměrně v přijatelné cenové výši několika stovek korun denně. Většina českých pojišťoven nabízí služby od pojištění předního skla, ztrátu klíčů či až po spoluúčast na dopravní nehodě. Osobně doporučuji pojistit automobil u některé z českých pojišťoven jako je například Alianz, protože nabízejí vysoké plnění v případě některých z již zmíněných událostí.
Závěrečné shrnutí a rady týkající se pojištění vypůjčeného zahraničního vozu
Pokud se chystáte stejně jako já na cestu do zahraničí, ať již za účelem pracovní cesty, dovolené či poznávacího pobytu, nezapomeňte zvolit vhodnou variantu pojištění. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím, jak právního, tak i finančního charakteru. Pokud totiž zvolím pojištění, které neodpovídá riziku a dojde k neočekávané události, může mě můj pobyt v zahraničí vyjít na nemalé peníze. Všem, kteří stejně jako já plánuji vyrazit do ciziny a půjčit si zde automobil přeji hodně štěstí, zdaru a kilometry bez nehod či komplikací.
Ideální možností, jak porovnat nabídky pojišťoven mezi sebou a vybrat tu ideální pro vás je pomocí srovnávacích portálů, jako je například ePojištění. Naleznete zde dostatek informací o cenách, stejně jako případného pojistného plnění.