.st0{fill:#FFFFFF;}

Havarijní ručení pro vozy Peugeot 

 28 srpna, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Francouzský Peugeot je již zaběhlá a tradiční značka, která se u nás těší oblibě a určitě i vy ji často míjíte na našich silnicích. Pořizujete novou 208, nebo třeba 508 SW? Čtěte níže tipy a rady, jak vybrat co nejlepší havarijní ručení pro vašeho lva.

Stručná historie značky

Firma nese název podle jména jejích zakladatelů, francouzské rodiny Peugeot. Ti roku 1882 uvedli na francouzský trh jízdní kolo a o pár let později i první automobil poháněný spalovacím motorem, který měl na kapotě logo lva, to firmě zůstalo dodnes. Od té doby se jejich produkce zvyšovala a vozy podobné spíše kočárům bez koní nabývaly na popularitě. V první polovině 20. století začal Peugeot vyrábět i motocykly, následovala vlastní výroba nových motorů. Během první světové války se, jako většina evropských automobilek, soustředila společnost na výrobu zbrojního materiálu a vozů pro válečné využití. Typickou obchodní značkou firmy je trojciferné číslo s nulou uprostřed, a to již od roku 1929, kdy byl představen nový vůz Peugeot 201. Tento typ se hojně prodával až do začátku druhé světové války. Poté byl zabrán fašistickým Německem a produkovalo se zde opět zboží pro potřeby války. Po válce se automobilka dokázala rychle postavit zpátky na nohy a dokonce se jí podařilo uchytit se za oceánem, ve Spojených státech. Další léta byla ve znamení odkupování a slučování s jinými automobilkami. V současnosti firma patří pod koncern PSA – Peugeot Société Anonyme, společně například se značkou Citroën. Momentálně se specializuje hlavně na vývoj elektromobilů a městských SUV vozů.

Známé modely firmy Peugeot

Vlajkovou lodí městských vozů je bez pochyby model Peugeot 208. Nová 208 je dostupná jak na diesel, tak na benzin a elektřinu. Jedná se o atraktivní, sportovní, ale zároveň elegantní vůz. Pro méně náročného zákazníka může být pohodlným společníkem na pohyb po městě i řada 108. Ačkoli je tento automobil velikostí přizpůsoben hlavně městskému životu, je vcelku prostorný. Potrpíte-li si na design, jistě vás zaujme hatchback 308 – vysoce výkonný kousek s nižším podvozkem a špičkovým interiérem. Přední část nepůsobí tak robustně, jako je tomu třeba u modelu 108.

Havarijní ručení pro vozy Peugeot

Pomineme-li na chvíli městské vozy, rozvinula se také široká škála vozů pro různé využití. Praktické auto vhodné pro rodinu, to je model 508 SW – prostorné auto opět s možností na elektrický pohon. Svým designem vás určitě zaujme Rifter, vhodný do přírody, ale i do města. Jeho robustní vzhled vzbudí respekt ve městě a poradí si s terénem na venkově.

Jak vybrat správné havarijní ručení

Než jsem si sjednal havarijní pojištění, nejdříve jsem si udělal průzkum toho, co různé společnosti nabízí. To je totiž základní pravidlo. Rozhodně není dobrý nápad podepsat první smlouvu, kterou vám někdo nabídne. Nakonec pak zjistíte, že vedle je tráva zelenější a budete se tlouct do hlavy. Snažte se porovnat si pečlivě smluvní podmínky jednotlivých balíčků havarijního ručení u pojišťoven. Dbejte na to, abyste dostali co nejlepší nabídku v poměru cena / kvalita. Někde vám totiž mohou nabídnout opravdu nízké základní krytí za stejnou, nebo jen trochu nižší cenu, než zase někde jinde. Na druhou stranu se ne vždy vyplatí dbát hlavně na finance. Na silnicích číhají různá rizika i na ty nejzkušenější řidiče, nikdy nevíte, kdy se dostanete do nebezpečné situace, upadnete do mikrospánku nebo třeba kdy začnou padat kroupy.

Skvělým pomocníkem pro porovnání situace na trhu se mi staly online srovnávače.

Havarijní pojištění Peugeot 

Většina automobilek vám nabídne sjednání havarijního a povinného ručení přímo při koupi vozu a ani Peugeot není výjimkou. To sebou nese nesporné výhody. Peugeot mi při koupi nového vozu nabídl komplexní havarijní ručení s 0% spoluúčastí při nehodě, což mně přišlo super. Další stěžejní výhodou je nonstop asistenční linka a zajištění profesionálního servisu v případě rizik. Toto ručení zahrnuje i pojištění proti poškození vozu zvěří nebo proti poškození v rámci živelných pohrom, do čehož patří vše od krupobití po tornádo.

Jediné, co mi v plnění chybělo, bylo poskytnutí náhradního vozidla v případě škody.

Direct havarijní pojištění

Direct pojišťovna je malá společnost s úzkou specializací. V pohodě zde sjednáte krytí pro své auto, ale třeba životní pojistku zde nevyřídíte. Co se havarijního ručení pro Peugeot týká, hodí se pro ty, kteří chtějí pouze základní balíček služeb, přičemž vše ostatní si můžete dopojistit. Výhodou pojistky u Directu je hlavně krytí až do ceny automobilu, výběr událostí, které chcete do balíčku zařadit nebo třeba možnost kdykoli odstoupit od smlouvy bez zbytečných sankcí. Dále záleží jen na vás, co chcete připojistit. Například pojištění skel, odcizených zavazadel, vypůjčení náhradního vozidla v době nepojízdnosti vašeho vozu, maximálně však na 10 dní. Připojistit lze také asistenční a odtahovou službu a servis menších závad. Přímo na webu pojišťovny si můžete vypočítat orientační cenu ručení v závislosti na typu vašeho lva, roku výroby apod.

Jako jistou nevýhodu vnímám to, že se někdo v nespočtu doplňkových služeb nemusí úplně orientovat.

Havarijní pojištění od AXA

AXA pojišťovna na rozdíl od Directu patří mezi ty větší pojišťovny s širokou škálou nabízených služeb, havarijní ručení nevyjímaje. Říká se, že na našem trhu nabízí AXA v tomto případě nejkomplexnější a nejlepší asistenční službu. Na trhu je již od roku 1998 a za tu dobu si udělala vskutku dobré jméno. Co se samotného balíčku služeb pro vašeho lva při nečekané události týká, AXA nabízí 3 základní balíčky, přičemž již ten první základní nabízí vcelku přijatelné krytí pro osobní vůz. V rámci pojištění máte možnost snížit si procento spoluúčasti či využít odtahový servis zdarma. Lákavé jsou také odměny za dobu bez nehody, díky kterým můžete získat různé slevy. Z doplňkových služeb si můžete opět připojistit zavazadla při odcizení vozidla, s tím souvisí i připojištění náhradního vozidla, které vám bude k dispozici při nepojízdnosti nebo odcizení vašeho auta. Pakliže častěji cestujete s více lidmi, určitě se informujte u úrazového pojištění, které vám bude v rámci smlouvy nabídnuto. Můžete se připojistit až do výše 5 miliónů, přičemž se pojištění vztahuje na celou posádku vozidla.

Co jsem se však online nedozvěděl je, jak se cenově liší ručení u starších vozů.

Havarijní pojištění Kooperativa

Co mne zaujalo na ručení u pojišťovny Kooperativa, je služba Namíru. Můžete si zde sjednat komplexní balík pojištění pro vaše auto – povinné ručení, havarijní pojištění a další doplňkové služby. V rámci toho nabízí službu All Risk, dík které je váš vůz krytý za každé příležitosti. Můžete se tak spolehnout na to, že ať už vás postihne živelná pohroma, nehoda či jiná nepříjemnost, bude vám vyplaceno plnění, které zajistí hladký postup dál. V rámci doplňkových služeb si můžete připojistit poskytnutí náhradního vozidla v případě odcizení. Můžete si také snížit spoluúčast na nehodě, a to až na 5 % ve výši 5 000 Kč. Po určité době vám mohou být poskytnuty i slevy za období bez nehod, za zabezpečení automobilu, za připojištění doplňkových služeb nebo třeba za pravidelné splácení.

Všiml jsem si toho, že právě s Kooperativou ve velké míře spolupracují i prodejci aut.

Sjednání ručení online

Pro někoho může být nejjistější sjednat pojištění s pověřeným pracovníkem přímo na pobočce pojišťovny nebo v autorizovaných prodejnách. Je ale jednodušší způsob, než domlouvat osobní schůzky, když máte všechny dostupné informace na dosah ruky. Většinou se dá pojištění sjednat online přímo na oficiálních webových stránkách pojišťoven. Nejprve je však lepší porovnat si informace prostřednictvím schopného srovnávače. I já nakonec pojistil své 508 SW online, a to prostřednictvím webu www.epojisteni.cz. Tam jsem si do kalkulačky zadal přesné údaje o svém voze – typ, rok výroby, rok nákupu apod. Kalkulačka mi posléze vyhodila více možností a já si vybral tu, která se mi zdála nejvýhodnější v poměru cena / kvalita. Co se vám třeba na epojisteni.cz může opravdu hodit, jsou rubriky slovníček pojmů a průvodce, díky kterým se na stránkách zorientujete mnohem lépe, pokud jste amatéři, nebo je moc a úprava krytí pro vás spíše španělská vesnice.

Stručné shrnutí

V rychlosti jsme si představili vývoj francouzské automobilky Peugeot, jak se dostávala do zahraničí, představili jsme si některé modely, mezi kterými jste třeba vy našli i ten svůj. V článku jsem shrnul své poznatky, které jsem nabyl při vyřizování pojištění pro svůj Peugeot 508 SW. Základní pravidlo při vyřizování ručení je, nedělat unáhlené závěry. V dnešní době je mnoho společností, které vám nabídnou havarijní krytí pro váš vůz. Z toho, co jsem všechno našel, případně s kým jsem komunikoval, jsem si vybíral pojištění právě přímo od Peugeotu, a to hlavně kvůli autorizovanému servisu. Pak u pojišťovny AXA, která má dobře pokrytý základní balík služeb a u Kooperativy, se kterou ostatně spolupracuje i sama automobilka. Trn z paty mi vytáhl web www.epojisteni.cz, kde jsem si nezávazně spočítal, kolik budu kde za co platit a přes který jsem nakonec výhodné ručení sjednal.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}