Vozy značky Mazda pocházejí z Japonska. Které další zajímavosti jste možná o této značce nevěděli a jak si vhodně pojistit svou Mazdu?
Pohled do historie vozů Mazda
Dnešní značka Mazda byla založena roku 1920 v japonské prefektuře Hirošima pod názvem Toyo Cork Kogyo.
Původní sortiment však s automobilovým průmyslem neměl nic společného. Společnost se zaobírala výrobou korku, později se přesunula k produkci strojů. Korek se totiž jako příliš ekonomicky perspektivní odvětví neukázal.
V listopadu 1929 se proto začalo hovořit o změnách, které by měla značka prodělat. Už roku 1930 se představila první nákladní tříkolka. Z hlediska konstrukce šlo v podstatě o motocykl s rozšířeným rámem. Se změnou orientace na automobilový segment také přichází přejmenování na současný název Mazda.
Druhá světová válka nakonec přetrhala cestu k realizaci prvního malého osobního automobilu. Tento koncept si tak na realizaci musel počkat až do roku 1960. Kupé Mazda R360 poháněné vzduchem chlazeným dvouválcem zaznamenalo nebývalý úspěch.
Rovněž průlomovým bodem historie Mazdy byl zisk licence na rotační motor systému Wankel. Poslední vůz s tímto motorem sjel z výrobní linky v roce 2012, jednalo se o model Mazda RX-8. Specifický vůz je v segmentu ojetin poptávaný dodnes.
Ne vždy se Mazdě i v nové době dařilo. Plány na prodej luxusní produktové řady s názvem Amati vzaly za své. S konceptem vyšla Mazda na svět na počátku 90. let, záhy byla však stornována.
Současné portfolio Mazdy tvoří mimo domovského Japonska následující vozy: Mazda 2, Mazda 3, Mazda 5, Mazda 6m Mazda CX-3, Mazda CX-5, Mazda CX-7, Mazda CX-9, Mazda MX-5, Mazda RX-8, Mazda Tribute a Mazda BT-50.
Máte i vy v garáži novou nebo ojetou Mazdu a přemýšlíte, zda si pořídit havarijní pojištění a hlavně, kolik vás to bude stát? Poradíme vám.
Proč si pořídit havarijní pojištění
Princip havarijního pojištění je jednoduchý: Jde o finanční pomoc v případě, že je škodou postiženo vaše vozidlo.
Typickým příkladem bývají dopravní nehody. Jste-li viníkem vy, škoda na vozidle protistrany bude zaplacena z vašeho povinného ručení. Škodu na vlastním automobilu byste si museli osobně uhradit. V případě, že máte havarijní pojištění, zaplatí ji pojišťovna.
Havarijní pojistka bývá doporučena především majitelům vozidel nových nebo těch z vyšších tříd. Takovéto automobily přitahují značně například pozornost zlodějů. Riziko odcizení bývá proto vysoké.
Poškození, a to i drobné, u nového automobilu rovněž motoristy mrzí zpravidla více než u ojetého automobilu, který má svá nejlepší léta dávno za sebou.
V průměru lze říci, že se havarijní pojištění vyplatí zhruba do stáří 5 až 6 let automobilu. Poté hodnota automobilu poklesne tak výrazně, že v případě totální škody vám pojišťovna vyplatí jen velmi nízkou částku. Nový automobil si za ni nepořídíte.
Dnes již také ztrácí význam argument o bonusu, který vám bude nabíhat za bezeškodný průběh. Až si pořídíte nový vůz, můžete si již u mnoha českých pojišťoven nechat bonus zkopírovat z povinného ručení.
Podle čeho vybírat havarijní pojistku
Základním kritériem pro výběr havarijního pojištění by měl být rozsah krytí. Právě ten určuje funkčnost pojistky.
Ti, kteří potřebují skutečně komplexní ochranu, budou volit tzv. all risk pojištění. Jedná se v podstatě o balíček, ve kterém jsou zahrnuta základní rizika havárie, odcizení, vandalismu a živlu.
Pojišťovny také nabízejí jako jakousi nadstavbu k těmto základním rizikům další připojištění. Většinou to bývá pojištění skel, pojištění zavazadel, úrazové pojištění osob, dále také asistenční služby, rozšířená právní ochrana nebo pojištění GAP.
Z těchto rizik je nutné si vybrat ta, která jsou pro vás relevantní a je předpoklad, že je jimi vaše vozidlo skutečně ohroženo. Majitel garáže tak například zřejmě nebude muset řešit potenciální odcizení. Uvažovat míru rizika je nutné i vzhledem k ceně.
Výpočet ceny havarijního pojištění
Právě cena je druhým stěžejním kritériem při výběru havarijního pojištění. Cena se nevyhnutelně zvyšuje s komplexností pojištění. Obvyklé jsou pak levnější kombinace pojištění havárie a živel, případně odcizení a živel. K variantě all risk pak lze v mnohých případech poptat úrazové pojištění či různé asistenční služby zcela zdarma. Souhrn rizik však není jediným faktorem, který výslednou cenu ovlivní.
Parametrů ovlivňujících výpočet ceny existuje celá řada. Mezi ty nejběžnější se řadí zejména následující:
U automobilu:
Účel používání vozidla
Jestliže chcete automobil používat k soukromým účelům, příliš se tohoto bodu obávat nemusíte. Pojistit si však můžete i vozidlo či vozidla používaná do podnikání. Zajistit je možné pojištění dokonce i pro celou flotilu. Musíte však počítat s odlišnými cenami. Poznají to například provozovatelé taxi služby. Ti jsou rizikovější, proto bude pro ně havarijní pojistka dražší.
Druh vozu
Typicky budeme havarijní pojištění řešit především u osobního automobilu. Běžný motorista si ovšem stejným způsobem může chtít pojistit například i motocykl nebo přípojný vozík. Pojistit se pochopitelně dají i všechny ostatní druhy vozidel, například tahače.
Stáří vozidla
V tomto případě platí jednoduchá zásada: Čím je vozidlo novější, tím spíše se vám pojistka vyplatí, ale tím bude pojištění dražší. A pozor, pojišťovny mívají v podmínkách zakotvenou podmínku, že například vůz starší než 20 let vám nepojistí vůbec.
Pořizovací cena automobilu
Opět platí, že zde dochází k významnému ovlivnění výsledné částky za pojištění právě pořizovací cenou vozidla. Platí, že čím je vůz dražší, tím dražší bude i pojistka. Je to z toho důvodu, že na vozy vyšších kategorií jsou zpravidla i náhradní díly nákladnější na pořízení, což navyšuje cenu oprav.
Nastavení spoluúčasti
Vyšší spoluúčast znamená, že si můžete tímto způsobem snížit cenu povinného ručení. Standardně bývá spoluúčast navolena v rozmezí od 0 % do 10 %. Zvolit lze však i spoluúčast až 20 %. Většina motoristů si pak volí spoluúčast ve výši 5 %. Důvodem, proč si nastavit spoluúčast na nulu, může být zvýšené riziko různých drobných škod, jako jsou škrábance. Nastavit si vysokou spoluúčast pak nedává smysl, škodu byste si museli uhradit sami. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že vyšší spoluúčast vám havarijní pojištění zlevní.
Značka automobilu
I zdánlivě nevinná záležitost, jakou je konkrétní značka automobilu, hraje roli. Některé jsou populárnější u zlodějů, vandalů a jiných nežádoucích elementů. Mazda ve středu zájmu zlodějů dle dostupných statistik nefiguruje, suverénně vedou vozy tuzemské značky Škoda. Vlastnit „správnou“ značku se vám tak může rovněž vyplatit.
U řidiče:
Věk motoristy
Mladý řidič je vnímán jako rizikový. Proto z pohledu pojišťovny může dojít k tomu, že mu pojištění vyčíslí na vyšší sazbu.
Bydliště řidiče
Jestliže motorista bydlí ve velkém městě, předpokládá se tady hustý provoz. A z pohledu pojišťovny tedy i vyšší potenciální míra rizika.
Další hlediska ovlivňující cenu havarijního pojištění
Způsob sjednání
Současné pojišťovny motivují své klienty k tomu, aby si pojištění sjednávali online. Při tomto způsobu sjednání pojistky proto nabízejí slevy. Ty bývají v průměru kolem 20 až 25 %.
Frekvence plateb
I na zdánlivém detailu, jakým je frekvence plateb, v případě havarijního pojištění záleží. Ve výsledku je nejvýhodnější roční splátka. Platit můžete po nižších částkách i čtvrtletně nebo pololetně, jestliže vám ale záleží na co nejnižší ceně, nevyplatí se vám to.
Vyježděné bonusy/malusy
Podobně jako v povinném ručení se v havarijním pojištění uplatňuje systém malusů a bonusů. Bonus si řidič může vyjezdit za tzv. bezeškodní průběh, tedy za dobu bez nehody.
Na rozdíl od povinného ručení jsou však bonusy za havarijní pojistku v režii pojišťovny. Některá vám tak bude chtít zohlednit bezeškodní průběh z povinného ručení, jiná se však zaštítí pouze bezeškodním průběhem z předchozí délky havarijního pojištění.
Potvrzení o bezeškodním průběhu vám pojišťovna u povinného ručení vystavit je povinná, nabádá ji k tomu přímo zákon. U havarijního pojištění tomu tak být nemusí. Stejně tak vám vaše pojišťovna nemusí povolit přenos bonusu jinam.
Malus je pak vlastně „obrácený“ bonus. Analogicky shodně jako v povinném ručení naopak v případě, že nahlásíte škodu neboli tzv. rozhodnou událost, bude vám za to příslušný počet měsíců odečten. Zpravidla to bývá 12 nebo 36 měsíců. Odečte se tak i sleva na pojistném.
Jaká je průměrná cena havarijního pojištění
Jak již bylo řečeno, faktorů vstupujících do výpočtu je mnoho. Proto je i cenové rozpětí havarijního pojištění značné. Mladý motorista do 30 let věku tak zaplatí za rok i 12 000 Kč. Ušetří naopak senior, který se může dostat i na průměrnou částku 4 000 Kč ročně.
U koho se pojistit
Je rovněž nutné upozornit na to, že každá pojišťovna si podmínky stanovuje individuálně. A rovněž cenotvorba je ryze v rukou konkrétních poskytovatelů.
Cena, kterou zaplatíte za totožné služby, se tak může napříč jednotlivými poskytovateli i výrazně lišit. Vhodné je proto si veškeré nabídky porovnat, abyste zbytečně nepřepláceli. Nemusíte je však zdlouhavě procházet sami.
Práci vám ušetří internetové srovnávače. Do nich stačí zadat vstupní údaje a nechat si na tomto základě vygenerovat výsledek. Jedním z oblíbených portálů je v tuzemsku například web ePojištění.cz.