.st0{fill:#FFFFFF;}

Havarijní pojištění a daně: jaká jsou pravidla 

 14 listopadu, 2020

Jana Vochková

Ohodnotit

Můžete využít havarijní pojištění pro snížení daní? Je možné dát náklady za havarijní pojištění do odpočtů? A co dělat v případě, kdy zaplatíte část škody, která vznikla při havárii? Během výběru toho správného havarijního pojištění jsem začal uvažovat nad tím, jak to funguje s daněmi. Jak spolu souvisí a jestli si můžu nějak pomoci k tomu, abych na placení havarijního pojištění ještě něco málo ušetřil?

Vyplatí se havarijní pojištění?

Odpověď na otázku, jestli se vlastně vyplatí havarijní pojištění, je velmi složitá. Nikdo totiž nedokáže s jistotou říci, zda budete bourat nebo vozidlo jinak poškodíte. V takovém případě totiž budete rádi za to, že vám pojišťovna velkou část škody proplatí. Aby vás to vycházelo co možná nejvíce výhodně, musíte si správně nastavit limit pro spoluúčast na havarijním pojištění. Na druhou stranu v případě, kdy se vůbec nic nestane po celou dobu, kdy si platíte pojištění, můžete mít pocit, že jste peníze jen tak vyhodili oknem.

Každý řidič si tak sám musí určit, jestli si chce sjednávat havarijní pojištění a zda mu těch pár tisíc na pravidelných platbách stojí za získaný klid, že auto bez problémů opravíte i v případě, kdy nabouráte. Na rozdíl od povinného ručení jde totiž o volitelný pojistný produkt, takže se sami svobodně rozhodnete, jestli se vám to vyplatí, nebo ne.

Jak uplatnit havarijní pojištění do daní?

Pokud chcete náklady za svůj automobil zahrnout do daňového přiznání, musíte mít své vozidlo vedené pro podnikatelské účely. Případně zahrnout vůz do obchodního majetku. Pokud tak učiníte, získáte příležitosti pro uplatnění nákladů za využívání vozidla. Tam patří výdaje na spotřebované pohonné hmoty, výdaje na údržbu vozidla, havarijní pojištění, povinné ručení, ale například také částka za zakoupení dálniční známky.

Je ale možné v takovém případě využívat vozidlo i k osobním účelům? Ano, naštěstí je to možné. Náklady na provoz však musíte rozdělit podle toho, jak velkou měrou využíváte vozidlo k osobním účelům a kdy slouží pro podnikání.

Podnikatelé mohou uplatnit havarijní pojištění pro snížení základu daně

Všechny tyto výdaje včetně havarijního pojištění na vozidlo, které je alespoň zčásti používáno pro podnikání, lze použít pro snížení základu daně. Nižší základ daně následně logicky znamená nižší výši samotných daní, protože se snižuje částka k jejich výpočtu.

Dávejte si však pozor na to, že pokud vozidlo není určeno pouze pro firemní nebo podnikatelské účely, nemůžete uplatnit 100 % z ceny za pojištění. V takovém případě uplatníte pouze poměrnou část. Pečlivě si tak hlídejte, jestli máte v pořádku evidenci. Případná kontrola z finančního úřadu totiž bude chtít vidět všechny doklady. Mnohdy je zajímá i samotná kniha jízd. Dávat si tak do nákladů pro odpočty auto, které využíváte pouze k soukromým účelům, nemusí být nejšťastnějším řešením, a snaha ušetřit několik stovek až tisíců korun může skončit zbytečnými problémy. V takovém případě je mnohem lepší variantou využití klasického havarijního pojištění pro běžné soukromé osoby.

Nutný výdaj pro pracovní cesty

Specifickou situací je moment, kdy zaměstnanec využívá své vozidlo pro pracovní cesty na pokyn zaměstnavatele. Zde však nebývá přímo hrazená část havarijního pojištění. V částce nutného vedlejšího výdaje za použití vlastního vozidla by totiž rovnou mělo být započítáno povinné ručení, takže teoreticky zahrnuto i havarijní pojištění. Záleží však na domluvě se zaměstnavatelem a na tom, jak často na pracovní cesty jezdíte. Za výdaj pro pracovní cesty si totiž můžete domluvit fixní částku za kilometr, kam si můžete svým způsobem rozpočítat i poměrnou část právě havarijního pojištění.

Zažádejte si o pojištění bez DPH

V některých případech vychází výrazně výhodněji sjednání havarijního pojištění bez DPH. Konkrétně jde o situaci, kdy je podnikatel plátce DPH. V takovém okamžiku může využívat systém vratitelnosti DPH. Pokud víte, že jste přesně v této situaci, vyplatí se zažádat o pojištění bez DPH. Zpětně se totiž domáhat vrácení je u některých profesí složité. Příklad mohou být finanční poradci, kteří mají nárok pouze na vrácení 1 % DPH.

Některé pojišťovny samy od sebe nabídnou hrazení pojištění přímo bez DPH. Jiné naopak zasílají částky již včetně DPH. Výběr nejlepšího havarijního pojištění pro podnikatele tak bývá ještě o něco komplikovanější, protože v úvahu musíte brát i tento faktor. Naštěstí však existuje opravdu pestré spektrum nejrůznějších pojišťoven. Pokud nic nenajdete v jejich běžné nabídce, která je k vyhledání na internetu, mohou pomoci nejrůznější srovnávače. A v případě, kdy jsou i srovnávací portály na tuto situaci krátké, nezbývá než rozeslat poptávky na havarijní pojištění pro podnikatele. Následně uvidíte, jaké podmínky dostanete a za jaké ceny.

Havarijní pojištění a daně: jaká jsou pravidla

Havarijní pojištění u firemního auta

U firem je běžné, že si pořizují nové firemní vozy za účelem pracovních cest a plnění povinností. Jenže i tady je nezbytné havarijní pojištění. Jde o velmi důležitou pomůcku pro snížení rizika poškození a hlavně rychlou reakci na případný problém. Dnes jde o poměrně běžnou praxi, takže není velkým problémem narazit na pojišťovnu, která má s firmami zkušenost.

V případě havarijního pojištění na firemní automobily se opět můžete setkat s možností využití odpočtů a uplatnění nákladů pro snížení daně. V případném plnění při vzniklé škodě může být pojištění vyplaceno včetně DPH nebo bez, což záleží na konkrétní pojišťovně a na tom, jakou máte sepsanou smlouvu. V případě nákladních vozidel nebo dodávek nezapomínejte také na povinnost sjednat si pojištění přepravovaného nákladu. Opět si tím ušetříte mnoho starostí v případě havárie či jiných problémů. Pokud navíc provozujete přímo přepravní společnost, bez tohoto typu pojištění se téměř neobejdete. Opět tak získáte jistotu, že je vše kryté a nemusíte se tolik bát případných výdajů za problémy. V případě většího množství vozidel k pojištění si zkuste také vyžádat výhodnější cenu.

Zaměstnanec škodu sám neuhradí

Některé firmy totiž spoléhají na to, že jakmile zaměstnanec způsobí nehodu s firemním vozem, automaticky škody zaplatí on sám. Jenže takhle jednoduše to určitě nefunguje. V první řadě by totiž zaměstnanec musel jasně potvrdit svou vinu. Pokud tak neudělá z vlastní vůle, přichází na řadu až soud. A zde je celý proces klasicky pomalý a zdlouhavý. Během tohoto čekání vám stojí rozbité auto, které již dávno mohlo být opravené. Zároveň i po uznání viny můžete zaměstnanci strhnout jen část škody v případě, kdy je opravdu velká, v řádech statisíců korun.

Pro snížení rizika těchto problémů a nečekaných událostí, během kterých akorát firma přichází o peníze, protože nemá k dispozici jedno auto, což řeší například půjčením jiného, je nejlepší sjednat si havarijní pojištění. Pokud jde o firmu s větším vozovým parkem, můžete od pojišťovny mnohdy dosáhnout na zajímavé ceny i s relativně dobrými podmínkami. Rozhodně však jde o menší výdaje v porovnání s placením celé škody v plném rozsahu.

Na co si dát pozor u havarijního pojištění

Aby havarijní pojištění správně sloužilo a poskytlo odpovídající krytí pro případ problémů, musíte si dát porot při výběru toho správného produktu. I já jsem řešil tento nepříjemný problém, ale naštěstí jsem vše zvládnul bez problémů. Klíčové je hlavně řádné porovnání všech nabídek. Kromě toho se musíte vyznat v základních pojmech, které vám určují nejenom to, před čím vás pojištění kryje, ale také to, do jakých limitů můžete očekávat plnění.

Správně zvolené havarijní pojištění nemá příliš vysokou spoluúčast, takže při vzniku škody nemusíte zaplatit tak velkou částku ze svého. V případě nejrůznějších firemních variant mohou existovat upřesnění či podmínky sjednané na míru. Pojišťovně se totiž vyplatí, když budou mít na starosti větší vozový park, z kterého plynou větší pravidelné platby v porovnání s jednotlivým zákazníkem, který má pouze jedno jediné auto. Nebojte se tak obejít i více poboček a zjistit si, jaké varianty pojištění jsou k dispozici. Cenu totiž ovlivňuje nejenom počet vozidel, ale i to, jak jsou stará, jakou mají značku, úroveň výbavy, zabezpečení a případně i kolik zaměstnanců je běžně využívá v rámci pracovní náplně. Jedině po sdělení všech klíčových parametrů můžete získat nejlepší nabídku připravenou přímo na míru vašim potřebám.

Vyberte si to správné havarijní pojištění

Výběr správného havarijního pojištění není vůbec nic jednoduchého. Roli hraje celá řada faktorů a proměnných. Kromě sledování výše za pravidelnou platbu na pojistném jsou totiž důležité i limity, rozsah asistenčních služeb a doplňkové bonusy. Všechny tyto faktory totiž nepřímo ovlivňují výslednou cenu za pojištění. Čím více krytých rizik, tím více se vám může tato nepovinná platba vyplatit v budoucnu.

Pokud si netroufáte na vlastní výběr havarijního pojištění, využijte porovnání nabídek na jednom místě. S tím pomůže portál pro porovnání pojištění epojisteni.cz, kde najdete i další varianty pojistných produktů nejenom pro svůj automobil, ale i domácnost či život. S tímto praktickým porovnáním ušetříte na pojištění klidně až 70 % v porovnání se sjednáním hned první nabídky.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}