.st0{fill:#FFFFFF;}

Povinné ručení vozidel podle obsahu 

 22 září, 2016

Jana Vochková

3.7/5

Ze zákona vyplývá řidičům povinnost mít sjednané povinné ručení ve všech případech, kdy chtějí své vozidlo používat na veřejných komunikacích. Toto pojištění slouží k úhradě škod jiných osob poškozených řidičovou nehodou. Jedná se o újmy na zdraví, životě, majetku či ušlý zisk. Kromě toho se povinné ručení vztahuje také na úhradu nákladů spojených s právním zastoupením. Limit pojistného plnění je stanoven na 35 000 000 Kč na jednu osobu pro případ usmrcení nebo zranění. Stejná maximální výše je rovněž u věcné škody. Zde se však již nerozlišuje, zda byla způsobena jedné nebo více osobám a částka je konečná pro celou pojistnou událost. Limit lze však za poplatek navýšit až do 100 000 000 Kč.

Pojištění se však nevztahuje na úmyslně způsobené škody a také ty, které zavinil řidič v opilosti nebo pod vlivem jiných návykových látek či nehody způsobené vozidly bez technické způsobilosti. Pro řidiče je povinnost informovat vždy svou pojišťovnu, pokud dojde ke zranění nebo úmrtí člověka, anebo pokud škoda převýší částku 100 000 Kč. Povinné ručení nabízí jak pojišťovny, tak banky. Jejich nabídka se však liší. Ve snaze získat nové zákazníky a udržet si stávající nabízejí výhodné ceny a zajímavé bonusy. Povinné ručení lze využít také v zahraničí. K prokázání jeho úhrady nám mimo Českou republiku slouží Zelená karta. Na její přední straně najdeme všechny státy, které ji uznávají. Jsou to všechny státy Evropské unie, ale Zelenou kartu můžeme uplatnit rovněž v Švýcarsku, Norsku, Islandu, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Albánii, Makedonii, evropských republikách bývalého Sovětského Svazu, Turecku, Íránu, Izraeli, Tunisku a Maroku. Pro cesty do jiných států se doporučuje uzavřít místní pojištění motorových vozidel, které je ve většině zemí rovněž povinné. Pokud budeme chtít rovněž náhradu škod způsobenou na našem vozidle, musíme si sjednat havarijní pojištění.

Co ovlivňuje výši pojistného?

Na výši pojistného u povinného ručení má vliv hned několik faktorů. Jedním z nich je účel používání vozidla. V případě, že je využíváno například jako taxi, může dojít k navýšení 50 – 100 %. Pojistnou sazbu ovlivňuje také druh vozidla (osobní, nákladní apod.). Objem motoru se rovněž odráží ve výpočtu sazby povinného ručení. Mezi silnější automobily patří například vozy kategorii USV, které mají mnohem robustnější karosérii než menší auta. Proto při střetu s nimi zpravidla způsobí větší škodu. Naopak kritici nerovnosti ve výpočtu povinného ručení poukazují na to, že s větším objemem motoru je spojena vyšší akcelerace a tím i způsob lepšího ovládání. V tabulkách vidíme rozdíl pojištění podle objemu vozidla.

 

Objem v cm3 Běžná cena Cena s ePojisteni.cz Garantovaná úspora
do 1000 cm3 1 674 Kč 818 Kč 856 Kč
1001 – 1250 2 071 Kč 1 181 Kč 890 Kč
1251 – 1350 2 128 Kč 1 337 Kč 791 Kč
1351 – 1400 3 092 Kč 1 714 Kč 1 378 Kč
1401 – 1650 3 150 Kč 1 714 Kč 1 436 Kč
1651 – 1850 3 150 Kč 1 798 Kč 1 352 Kč
1851 – 2000 4 718 Kč 1 798 Kč 2 920 Kč
2001 – 2500 4 718 Kč 1 798 Kč 2 920 Kč
nad 2500 cm3 6 838 Kč 1 798 Kč 5 040 Kč

Některé pojišťovny rozlišují také, zda má řidič kartu ZTP či ZTP/P, zdravotní stav, stáří vozu, věk pojištěnce a jeho bydliště.

Jak vybrat nejvhodnější povinné ručení?

Nabídky tohoto pojištění se u jednotlivých poskytovatelů velice liší. Často mají pojišťovny a banky zvýhodněnou sazbu pro nové klienty nebo řidiče bez nehod. Podívejme se proto na některé nabídky. Česká pojišťovna nabízí 20 % slevu pro zákazníky, kteří si pojištění sjednají prostřednictvím internetu. Vybírat zde můžeme ze čtyř variant (Start, Standard, Exclusive a Comfort). Česká pojišťovna rovněž garantuje stejnou cenu povinného ručení po dobu tří let. Dále nabízí nadstandardní asistenční službu a to především u varianty Comfort, úrazové pojištění a první škodu bez vlivu na bonus řidiče. Pro ukázněné řidiče jezdící bez nehody je připravena sleva až do výše 55 %. Navíc je řidičům poskytován odtah až do vzdálenosti 500 km, zapůjčení náhradního vozidla a vyřízení škody s cizí pojišťovnou.

povinné ručení vozidel podle obsahu

Také AXA připravila svým zákazníkům několik benefitů. Výši pojistného kalkuluje podle výkonu motoru, čímž se dají v některých případech ušetřit nemalé peníze. Dále poskytuje systém bonusů a slevu při jednorázové roční platbě. Také v pojišťovně AXA si řidiči mohou vybrat ze tří variant pojištění (Standard, Standard Plus a Standard Maxi). Za jízdu bez nehody jsou odměněni slevou až do výše 65 %. Další slevy jsou poskytovány držitelům karet ZTP a ZTP/P (15%), stávajícím klientům (5 %) a řidičům starším 30 let. Protože se tato zvýhodnění pojistných sazeb dají sčítat, může výsledná částka pojištění klesnout až na pouhých 1300 Kč.

I pojišťovna Kooperativa nabízí svým zákazníkům pestrou škálu různých benefitů. Jsou určeny za jízdu bez nehod (až 50 %), držitele karty ZTP a ZTP/P (20%), stávající klienty (8%) a při roční frekvenci placení (5%). Nabídky jednotlivých pojišťoven se často mění. Jejich aktuální podobu najdeme na příslušných internetových stránkách. Tam si můžeme také snadno spočítat výši pojistného. K tomu nám zde slouží kalkulačky povinného ručení. Kromě samotné ceny hrají důležitou roli také asistenční služby, které využijeme hlavně v zahraničí. Ty lepší z nich obsahují také pomoc na tamních úřadech a při jednání s policií. Často jsou k dispozici k povinnému ručení za příplatek.

Srovnávače povinného ručení

Abychom nemuseli ztrácet čas vyhledáváním nabídek pojištění na stránkách jednotlivých pojišťoven, můžeme využít srovnávače povinného ručení, jako třeba ePojisteni.cz. Ty mají nabídky většiny poskytovatelů, jsou zpravidla přehledné a hlavně nezávisle nám srovnají pojistky podle námi zvolených kritérií. Pro přesný výpočet pojistné sazby je nezbytné uvést několik údajů o nás a našem vozidle. Jedním z nich je účel používání automobilu. Pokud je čistě soukromý, můžeme počítat s podstatně nižší sazbou. Důležité je také zvolit typ vozidla, protože na objemu motoru je závislá částka, kterou budeme platit.

Některé pojišťovny zajímá také věk řidiče a místo jeho bydliště. V některých srovnávačích jsou také další doplňující údaje, jako jsou například vlastnictví ZTP nebo ZTP/P karty, délka beznehodového období a další. Po vyplnění tohoto jednoduchého formuláře nám vyjedou všechny nabídky, které jsou na daném internetovém portále k dispozici. Můžeme si je srovnat podle námi zvolených kritérií, případně si vyfiltrovat pouze pojišťovny, které nás zajímají. Pokud si již zvolíme povinné ručení, můžeme přejít na internetovou stránku námi zvolené pojišťovny a jednoduše on line uzavřít pojistku. Pokud chceme ještě nějaké doplňující informace, nezbude nám nic jiného, než se vydat na nejbližší pobočku či ji kontaktovat prostřednictvím telefonu, elektronické pošty nebo kontaktního formuláře umístěného na jejich internetových stránkách.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}