.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak zřídit povinné ručení online 

 1 června, 2016

Jana Vochková

5/5

Ke konci roku 2015 bylo statistickým úřadem spočítáno, že v České republice je více než sedm milionů registrovaných motorových vozidel. Když se nad tím obyčejný člověk zamyslí, tak mu vychází, že vozidlo má teoreticky každý dospělý jedinec, jenž se nachází v produktivním věku a má jej se správným povinným ručením. Bez tohoto povinného ručení by vozidlo nemohlo být registrováno a nesmělo by být v provozu na pozemních komunikacích. Díky povinnému ručení totiž obdržíte zelenou kartu, se kterou se prokazujete při dopravních nehodách nebo policejních kontrolách. Pokud dojde k dopravní nehodě, nemusíte se obávat následků, jelikož v povinném ručení jste pojištěni na určité částky, co se týče škody na majetku či újmy na zdraví. Tyto částky se pohybují různě, záleží na daném pojištění, jež jste si při pořizování dopravního prostředku zvolili, ale ideálním příkladem se uvádí být pojištěn na sto milionů korun. Tato částka je zlatou střední cestou, jež by měla pokrýt všechny nutné výdaje. Když například člověk vyjíždí do ciziny a stane se dopravní nehoda tam, je nutné mít u sebe dvě zelené karty, jednu originál a druhou duplikát. Protože ve chvíli, kdy přijedou policejní složky na místo nehody, vaše vozidlo bude pojízdné, tak na jednu zelenou kartu může daný řidič odjet zpět do České republiky a duplikát si nechává policie v zahraničí pro následné řešení dopravní nehody.

Povinné ručení je pojištění všech motorových vozidel, jež chtějí jejich majitelé využívat při jízdě na pozemních komunikacích. Vztahuje se tedy na automobily, motorky, nákladní automobily, autobusy, skútry a vůbec vše, co je určeno k převozu osob, věcí nebo zvířat.

Nutností je každé motorové vozidlo zaregistrovat, ovšem samotné zaregistrování proběhne až na základě platného povinného ručení. V České republice nabízí každá pojišťovna tento typ pojištění, ovšem s rozdílnou cenou. Je na lidech, zda si obejdou pojišťovny a zjistí si ceny či půjdou do své hlavní pojišťovny, kde již pojištění mají. Stává se, že mnohdy dostane klient slevu na další pojištění, jež uzavře. Nepsaným pravidlem, co se týče povinného ručení, je fakt, že čím větší pojišťovnu si zvolíte, tím lepší budete mít pojistné krytí. Ovšem cena může být o něco vyšší. Naopak u menších pojišťoven je cena nižší, ale odrazí se to také v pojistném krytí. Například si můžete uzavřít povinné ručení u menší pojišťovny, dejme tomu za tisíc korun ročně, ale limit pojistného plnění je dvacetpět milionů korun. Dojde k dopravní nehodě s nákladním vozidlem, které převáží nové automobily z výroby do prodejen. Škoda vznikne jak na nákladním automobilu, tak na nových vozidlech, které se rozsypou a rozbijí. Škoda bude sto milionů korun. Pojišťovna vám bude plnit z povinného ručení pouze to, na co jste pojištěni, tudíž dvacetpět milionů korun. V této chvíli dochází k situaci, kdy pojištěný přemýšlí, jak tohle zvládnout. A někde jinde, pojištěný u větší společnosti platí povinné ručení dva tisíce korun ročně, ovšem jeho limit krytí je sto milionů korun. Dojde k té samé nehodě, k té samé majetkové újmě a díky jeho vyššímu krytí mu pojišťovna proplatí celou částku. Tento článek nemá čtenáře vystrašit, ale spíše varovat a poskytnout mu radu, jaké povinné ručení spíše zvolit. Jak se říká v jednom lidovém rčení, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.

Povinné ručení online

Samozřejmě je na daném jedinci, jakou pojišťovnu si zvolí. Většinou by nemělo záležet na ceně, ale též na službách, které k povinnému ručení daná pojišťovna nabízí a jaké výše dosáhne pojistné plnění v případě dopravní nehody. Existují dva typy lidí, do první skupiny patří ti lidé, kteří si sami projdou všechny dostupné, i méně dostupné pojišťovny, zjistí si podmínky uzavření smlouvy, s tím, že nejčastěji se setkají s roční smlouvou. Vyskytuje se však i druhá skupina lidí, kteří nechtějí čekat ve frontách na pobočkách, nemají na to čas, můžou být pracovně vytížení nebo třeba i líní a zvolí si variantu online srovnávačů. Tyto srovnávače jsou dostupné z pohodlí domova a jedinec vyplňuje pouze políčka na formulářích a na konci vyjedou všechny dostupná povinná ručení přímo na míru jeho požadavků. Není nic jednoduššího, než si poté vybrat tu pojišťovnu, která nejvíce vyhovuje jak cenově, tak i svými podmínkami.

Pokud patříte do skupiny lidí, která spíše upřednostňuje zařizování po internetu, může vám doporučit tuto kalkulačku cen povinného ručení. V případě, že coby majitel motorového vozidla využijete tyto stránky, tak nejen, že může ušetřit až devět tisíc korun ročně, ale vše si vyřešíte z pohodlí domova, bez jakéhokoliv čekání ve frontě a bez nepříjemného jednání ze strany pracovníka pojišťovny na pobočce. Navíc, když si nebudete vědět rady, můžete využít infolinku, která funguje nejen ve všedních dnech až do večerních hodin, ale také o víkendech. Takže je docela jednoduché řešení si v případě nepříznivého počasí sednout k internetu a podívat se, například v sobotu, jak by vypadalo povinné ručení cenově a výše jeho pojistného krytí, případně jej můžete na těchto stránkách ihned uzavřít. Pravidlem se stalo, že se ceny každý rok mění, respektive mění se vždy ke dni výročí smlouvy (tj., kdy byla smlouva uzavřena + jeden rok, dva roky atd.), ale nemusí se měnit nijak rapidně. Cena povinného ručení záleží na tom, zda člověk měl dopravní nehodu nebo ne, kolik má najetých bonusů podle kanceláře českých pojistitelů a podobně, ovšem vždy k nějakému navyšování dochází. Tudíž pokud v danou chvíli cena vyhovuje nebo je dokonce nižší, než vlastní, je nejideálnější nejdříve porovnat limit krytí. V případě, že odpovídá i to, tak uzavřít pojistku. Protože v dnešní době je každá ušetřená koruna dobrá.

Je zde také potřeba zdůraznit, že není možné srovnávat ceny za pojistné s kamarády. Protože tyto ceny se odvíjí od toho, jaké kdo vlastní auto. Jaký má obsah, jaký je výkon motoru, pro kolik lidí je určeno. Velkou roli také hraje to, zda majitel toho vozu řídí rok nebo třicet let a zda měl, či neměl nehodu. Protože v České republice funguje takzvaný bonusový systém, o němž jsme se zmínili výše, který může velmi výrazně ovlivnit cenu povinného ručení. Čím více má majitel vozidla odježděných let, tedy přesněji, bylo na něj napsáno vlastnictví motorového vozidla, tím větší má u pojišťoven slevu. Za každý jeden měsíc je jeden bonusový bod. Například klient odjezdí tři roky bez dopravní nehody, má tedy 36 bonusových měsíců a sleva tedy činí dvacet procent z celkové ceny povinného ručení. Dojde-li ovšem k nahlášení pojistné události, příkladem může být třeba dopravní nehoda, automaticky se mu bonusové body odečítají. Za jednu pojistnou událost je to třicetšest bodů. Tím pádem je s bonusy na nule a cena jeho povinného ručení se rapidně zvedne k datu výročí smlouvy.

Pokud se chystáte pořídit jakýkoliv dopravní prostředek, nemusíte již tápat ve tmách. Povinné ručení nabízí spousta pojišťoven s různě vysokými limity plnění. Troufneme si tvrdit, že si z rozsáhlé nabídky vybere každý. Navíc si můžete být jisti, že ať už jste příznivci osobního kontaktu, nebo spíše využíváte služeb internetu, nebudete ochuzeni ani o povinné ručení pro své vozidlo, ani o informace s touto službou spojené.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jaruna
jaruna
2.6.2016 9:58

Četla jsem, že musím mít pojištěný zahradní traktůrek na sekání trávy. Je to pravda? Kdo a jak to bude vymáhat? Když už ČKP nemá pravomoce vymáhat peníze po nepojištěném vozidlu a já svůj zahradní traktůrek neprovozuji na veřejné komunikaci, tak to může být všem jedno ne?

Martin
Martin
13.6.2016 10:52

Kde není žalobce není soudce, hlavně se to ale pokud vím týká jen sekaček co jezdí po silnici, na zahradě kde nejsem na veřejné vozovce, si mohu jezdit čím chci

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}