.st0{fill:#FFFFFF;}

Ceníky povinného ručení 

 13 července, 2016

Jana Vochková

Ohodnotit

Uzavření povinného ručení

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka či technický průkaz, a nebo vozidlo používané na veřejné pozemní komunikaci. Tento produkt chrání jak vlastníka vozidla, tak jeho provozovatele i řidiče. Přes to se najde mnoho osob, které povinné ručení nemají a neplatí. Při tom jde o užitečnou věc, která pokryje způsobené škody majitelem vozidla, který by na případnou opravdu a jiné škody, nemusel mít dostatek finančních prostředků. Škody na majetku a hlavně zdraví se často vyšplhají k horentním sumám, které by dotyčný splácel mnoho let, mnohdy by je ani splatit nestihl.

Povinné ručení je nutné mít i při vycestování z České republiky. V zahraničí prokazujete platnost vašeho ručení zelenou kartou, kterou vám vydá vaše pojišťovna automaticky nebo na vyžádání. Rozhodně doporučujeme, mít u sebe zelenou kartu neustále, protože sankce se v různých zemích liší. Ve Velké Británii mohou váš vůz bez zelené karty prodat nebo dokonce sešrotovat.

ceník povinného ručení

Kdo nemusí uzavírat povinné ručení

Toto pojištění nemusí uzavírat řidič, který přijel ze zahraničí a má platnou zelenou kartu, kterou mu vydala zahraniční pojišťovna. Dále nemusí povinné ručení platit vozidla patřící do integrovaného záchranného systému. Některá vozidla Bezpečnostní informační služby, Ministerstva obrany a vnitra, či Policie České republiky také nemusí mít povinné ručení sjednané.

Neplatiči povinného ručení

Stále se ale najde mnoho řidičů, kteří povinné ručení neplatí a platit nebudou. Jelikož v tomto případě porušujete zákon, sankce nejsou malé. Buď budete muset uhradit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů a to za celou dobu, kdy váš vůz nebyl pojištěn počínající od prvního dne. Výše této pokuty záleží na kategorii, do které váš vůz spadá a pohybuje se v rozmezí od 20 – 300 Kč za den.
Nebo zaplatíte pokutu za provoz vozidla v rozporu se zákonem, která se pohybuje v rozmezí 5 000 Kč – 40 000 Kč a uděluje ji obecní úřad obce s rozšířenou působností.
V případě, že vám pojištění končí, je vhodné, sjednat ihned pojištění nové. Za nepřepsání do 14 dnů vám opět hrozí sankce, které jsou sice o něco menší než v předešlém případě, stále vám ale hrozí a pohybují se v rozmezí 2 500 Kč – 20 000 Kč.
Pokud vás zastaví Policie České republiky a vy nebudete schopni předložit zelenou kartu, pokuta až do výše 3 000 Kč vás nemine.

Ceny povinného ručení

Ceny povinného ručení se odvíjí od kategorie, do které spadá váš vůz, dále také od toho kolik měsíců byl již váš vůz pojištěn a kolik jste za tuto dobu měli pojistných událostí. V neposlední řadě je cena ovlivněna samotnou pojišťovnou. Jak si vybrat tu správnou a pokud možno nejlevnější, vám poradíme.

Na internetu najdete mnoho srovnávačů/kalkulaček povinného ručení a jiných pojištění. My pro modelové příklady použili web www.epojisteni.cz, o kterém se více dozvíte níže v článku.
Pro první příklad jsme zvolili řidiče, kterému je 48 let, vlastní automobil značky Seat s motorizací 55kw a rokem výroby 2002. Pojištěn je 198 měsíců (od 1.1.2000) a za tuto dobu má na svém kontě dvě pojistné události. Nejlevnější pojištění nabízí pojišťovna Direct a to zhruba kolem 2 000, záleží na vás, jakou variantu pojištění si vyberete. Při sjednání získáváte základní asistenci při nehodě s limitem plnění v ČR 2 000 Kč, v zahraničí 4 000 Kč, obsahující příjezd a práci mechanika při nehodě, pomoc a radu poradců online, vyproštění vozidla a odtah do servisu či uskladnění vozu než otevře servis. Nejdražší pojištění nabízí pojišťovna HVP a to od 3 500 Kč, která má ale na rozdíl od Direct více výhod. Pokud zaviníte první událost nepřekračující limit plnění 30 000 Kč, nepřijdete o svůj bonus. Její asistence zahrnuje širokou škálu úkonů jako je odtah vozidla, servis, ubytování posádky, záměna paliva, úschova nepojízdného vozu a mnoho dalšího. Cena navíc obsahuje i úrazové pojištění.
Pojištění nabízí i společnosti jako je AXA, Česká pojišťovna či Uniqa, ty si ale nepřejí ceny zveřejnit a jsou pouze na vyžádání, což v zásadě znamená, že jsou mnohem dražší.

Dále jsme pozměnili parametry, kdy je řidiči pouze 23 let, ještě neměl žádný vůz pojištěn, ovšem typ a parametry vozu zůstávají. Nejlevnější nabídku ze všech má opět pojišťovna Direct, ale tentokrát vyjde 3x dráž než u předešlého řidiče. Pojišťovna nabízí nejlevnější cenu 6 000 Kč. Pojišťovny ČSOB, Slavie, HVP nabízí cenu od 10 000 – 12 000 Kč. Nejdražší je jednoznačně pojištění od AXA a to za 23 000 Kč. Pravdou je, že má AXA širokou škálu asistence v České republice i v zahraničí, ale cena je podstatně dražší.

Na posledním příkladu si ukážeme, jak ovlivňuje výkon motoru cenu. Použijeme opět řidiče z prvního příkladu, jeho automobil však bude mít výkon 110 kw a rok výroby vozu je 1998. Nejlevnější je opět společnost Direct, která nabízí pojištění za necelé 3 000 Kč. O pár korun více stojí povinné ručení od společnosti Slavia. Nejdražší je pojišťovna Kooperativa, jejíž povinné ručení stojí necelých 6 000 Kč.

Když se pozorně zadíváte na modelové příklady, největší roli určitě hrají bonusy bez pojistných událostí a počet pojistných měsíců. Jak je vidět, mladý řidič bez bonusů má o dost dražší pojištění než řidič zkušenější. V neposlední řadě cenu rozhodně ovlivňuje výkon motoru – čím větší výkon, tím dražší povinné ručení.

Využijte kalkulačky

Jak jsme již říkali, online kalkulaček povinného ručení je určitě dost. My vám dnes představíme web www.epojisteni.cz. Kromě povinného ručení, můžete porovnávat i ceny havarijního pojištění. Při cestách do zahraničí určitě přijde vhod cestovní pojištění a pro nepředvídatelné situace, kdy někomu něco rozbijete apod. pojištění odpovědnosti. Pokud sjednáte pojištění přes web, dostane navíc slevu. Uzavřít můžete ale i nemocenské pojištění, pojištění životní či majetku. V případě že si nevíte s něčím rady, je vám k dispozici i o víkendech zákaznická linka. Navíc stačí zadat telefonní číslo a poradci se vám sami ozvou, což šetří vaše peníze. Kalkulačka je velmi jednoduchá a přehledná.

V první části vyplňujete údaje o vašem vozidle. Pojistit můžete jak osobní, tak užitkový automobil, dále také nákladní vozidlo, tahač, motocykl, autobus, elektromoto, aj. Vozidlo může být v běžném provozu, může jít o autoškolu, vozidla taxi nebo vozy na půjčení. Nutné je zaznamenat značku, typ automobilu a výkon motoru, který naleznete v malém technickém průkazu, a který také ovlivňuje cenu pojištění. V nepovinných údajích lze vyplnit SPZ, rok výroby vozidla a orientační cenu. Díky těmto údajům bude výpočet co nejpřesnější. V další části zadáte kontaktní údaje – jméno, příjmení, telefon, email, apod. Po zadání těchto údajů vám přijdou další pokyny, pokud si budete chtít přeci jen nějakou z pojišťoven vybrat a nechat si pojištění zařídit přes web. V posledním kroku vyplníte počet pojistných událostí a dobu pojištění, kterou ale budete muset doložit. Tyto údaje stačí odeslat a již se vám objeví nabídka jednotlivých pojišťoven.

Povinné ručení rozhodně plaťte, musíte! Navíc si ušetříte zbytečné starosti, nepříjemnosti a zaplacením ušetříte vaši peněženku, protože pokuty nejsou zrovna malé. Stejně jde o vaši povinnost danou státem. Při rozhodování u jaké pojišťovny si sjednat povinné ručení, určitě použijte některou z online kalkulaček, třeba zrovna epojisteni.cz. Ať najdete tu, která bude pro vás tou nejvýhodnější.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}