.st0{fill:#FFFFFF;}

Bonusy na povinném ručení – vyplatí se je použít? 

 12 září, 2016

Jana Vochková

Ohodnotit

Máte povinné ručení? Víte o bonusech, které vaše pojišťovna nabízí? Existuje mnoho lidí, kteří platí za své vozidlo povinné ručení, ale málo kdo zná bonusy, které je možné získat. Co jsou vlastně ty zmíněné bonusy? Vyplatí se tyto bonusy použít?
Bonusy na povinném ručení jsou takzvané slevy. Tyto slevy se dále rozdělují na dvě skupiny. Mezi ty úplně nejběžnější a nejznámější patří univerzální bonusy. Řadí se do nich takzvané bonusy a malusy. Druhou skupinu tvoří bonusy, kterým se říká interní. Mezi tyto bonusy patří  slevy za různá připojištění, obchodní slevy, marketingové akce a podobně.

bonusy na povinném ručení

Bonusy a malusy

Co jsou vlastně ty bonusy a malusy v povinném ručení? Jednoduše lze říci, že se jedná o slevy a v opačném případě o přirážky.

Bonusy musí pojišťovny povinně zohledňovat a to ze zákona č. 168/1999 Sb. a to v případě, že jste nezavinili za předchozích 12 měsíců žádnou dopravní nehodu. Tento zákon se nazývá: Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu z působenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů ( zákon o pojištění odpovědnosti za škodu).

Bonus je pojišťovnami označován jako sleva z ceny povinného ručení za určité měsíce, za které nezpůsobíte žádnou nehodu. V této době se vám přičítají ty měsíce, které mají bezeškodní průběh. Počet těchto měsíců určí slevy, na povinném ručení. Pokud tedy 12 měsíců nezpůsobíte žádnou nehodu, pak dostáváte slevu 5%. Tuto slevu získáte za každý bezeškodní rok. Tato forma bonusu má pro řidiče motorových vozidel především motivační charakter právě v podobě těchto slev.

Pojišťovny tuto slevu nejčastěji poskytují až do výše 50%, minimálně však do výše 60 – 65% z ceny povinného ručení.

Pro ty, kteří se často podílejí na dopravních nehodách už bonus a malus motivační není. Jak už je výše zmíněno, malus je takzvaná přirážka. Pokud nehodu způsobíte, zvýší se vám ovšem i celková cena povinného ručení. To znamená, že když způsobíte nehodu, tak vám pojišťovna odečte určitý počet měsíců od bezeškodního období. Většinou pojišťovny odečítají od 12 do 36 měsíců, tím pak rostou ceny pojistného. Může se stát, že v případě že vyčerpáte bonus, dostanete se do malusu.

Není pravidlem, že se cena vždy u povinného ručení navýší. Například, když 160 měsíců nezaviníte žádnou nehodu, a díky tomu čerpáte bonus ve výši 50%, který je získán za 120 měsíců, ještě stále vám  zbývá 124 měsíců, ve kterých bude tento 50% bonus na pojistném zachován.

V případě, že jste zavinili první dopravní nehodu, jsou pojišťovny ochotny tuto pojistnou událost zohlednit a neodečtou vám žádné měsíce.

Chcete-li změnit pojišťovnu, o svůj bonus nepřijdete. Stačí když vám pojišťovna, u které jste doposud měli povinné ručení vystaví potvrzení, které bude obsahovat dobu pojistky a její škodný průběh. Toto potvrzení pak předložíte v nové pojišťovně maximálně do dvou měsíců od sjednání smlouvy. Pakliže si potvrzení u pojišťovny, kde jste byli doposud nevyřídíte, přijdete o veškeré bonusy, které jste doposud měli a tím začnete zase od začátku, což se vůbec nevyplatí.

U některých pojišťoven je možné převést také bonus získaný z povinného ručení i na další vozidla, nebo na havarijním pojištění.

Další bonusy:

Kromě toho, že pojišťovny nabízejí bonusy a malusy, do jejich nabídky patří i jiné slevy. Díky těmto slevám je možné cenu pojištění ještě snížit. Někdy stačí, když si u některé pojišťovny sjednáte ještě jedno pojištění a už dostáváte slevu, jindy dostanete slevu třeba za bezpečnou jízdu, nebo za samotné sjednání povinného ručení a podobně.

Mnoho lidí však o těchto slevách nemá ani tušení. Pojišťovny je samy mnohdy ani nenabídnou a tak není možnost aby se s nimi člověk byl schopen seznámit. Pak je tedy dobré si tyto bonusy zjistit. Někdy pomohou různé srovnávače povinného ručení, pak je tu ještě níže několik pojišťoven, kde uvidíte jaké bonusy u povinného ručení nabízejí:

Bonusy nabízené různými pojišťovnami:

Allianz: bonus za zabezpečení a bezpečnou jízdu, za jiná pojištění sjednaná u této pojišťovny, za děti v autě, roční frekvenci placení a za opravu automobilu u servisu sjednaného ve smlouvě

Axa: 10% za roční platbu

ČPP: sleva až 27% v případě jízdy bez nehod po dobu tří let, 30% sleva za sjednání online, 10% za držení karty ZTP a 6% za roční platbu

Česká pojišťovna: umožňuje spojit bonus s havarijním pojištěním, nabízí obchodní slevu ve výši až 40% a to hned při sjednání pojištění

ČSOB pojišťovna: Za roční platbu ve výši 3%, za další pojištění u této pojišťovny 5%, za sjednání online 10%

Generali: další pojištění u stejné pojišťovny 10%, za dítě do 15 let sleva 15%, progresivní bonus až 34%, průkaz ZTP/P 20% sleva, 10% za roční placení a obchodní sleva ve výši 25%

HVP: Věk a místo pojištění, Roční platba, držitelé ZTP a dobrovolní hasiči

Kooperativa: průkaz ZTP sleva 20%, sleva za objem motoru 1351-1400 cm3, sleva při sjednání havarijního pojištění zároveň s povinným ručením 5%, bonus Důvěra pro každého předem 15%

Slavia pojišťovna: za současné sjednání s havarijním pojištění sleva 5%, sleva 15% za online sjednání, Triglav, sleva za roční platbu 5%, obchodní sleva 8%

Uniqa: sjednání online sleva 10%, další pojištění u této pojišťovny sleva 10%

Wüstenrot: možnost převedení bonusu až na tři automobily, sleva 5-10% za sjednání dalších produktů u této společnosti

Chcete-li zjistit, jaké slevy dosáhnete u jaké pojišťovny, vyzkoušejte některý z online srovnávačů, například epojisteni.cz.

Vzhledem k tomu, že takových srovnávačů povinného ručení je opravdu velmi mnoho, máte možnost si z nich opravdu vybrat. Záleží však jen na vás, který se vám bude zdát nejlepší.

Vyplatí se použít bonusy? Samozřejmě, že se to vyplatí. Bonusy u povinného ručení jsou vždy pro klienta výhodné. Záleží však na odlišnosti každého člověka. Takže nelze přesně určit, zda se vyplatí využít pojištění u té, nebo oné pojišťovny. Někdy se stane, že při vyšším zabezpečení, tedy i vyšší ceny pojištění je částka po slevě nižší, než při pojištění s nižším zabezpečení, protože je tam hranice kolem 18.000 Kč ročně.

Přechod k jiné pojišťovně se vyplatí tehdy, má-li pro pojistníka výhodnější podmínky, to je důvod, proč mnozí lidé přecházejí k jiným pojišťovnám. Pokud zjistíte, že u jiné pojišťovny nebudete mít lepší výhody, není dobré přecházet. Přechod k jiné pojišťovně je navíc složitý. Může se také stát, že se neodhlásíte ze stávající pojišťovny a tak budete platit pojištění dvě. Dostanete se tak akorát do problémů.

Pokud ovšem pojištění ještě nemáte a chystáte si jej zřídit, pak je dobré si pořádně promyslet a propočítat, zda se vám vyplatí, a u jaké pojišťovny. Pro zjištění je rozhodující především věk, tip a stáří vozidla, objem válců vozidla, bydliště a jiné další faktory, díky nimž pak snížíte cenu pojištění a tím se vám vyplatí si jej zřídit. Také je důležité si zvolit limity a to od 35 až do 150 milionů, které jsou nařízeny státem.

Na povinném ručení nejméně zaplatíte do (1000m3) 1.674,- a nejvíce (nad 2500m3)  6.838 Kč. Cena se však může snížit až na nejméně 856 Kč a nejvíce na 5.040 Kč, a to díky bonusům.

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}